Rollery (nový psací prostředek)

Rollery jsou vynálezem poměrně novým, u nás se objevily teprve v letech devadesátých a výrobci se jimi pokusili reagovat na potřeby zákazníků, kteří chtějí využívat výhody snadného, lehkého psaní s nenáročným provozem v kombinaci s nízkou cenou – výsledkem je psací prostředek na bázi kuličkové tužky. Hrot z oceli nebo i z plastu bývá osazen menší kuličkou a celý hrot je nasazen na standardní jednorázovou náplň, jaká je ve fixu, ovšem plněnou stékavější barvou, někteří výrobci dokonce uvádějí že inkoustem. Psaní rollerem je pak opravdu snazší, nutný přítlak je mnohem menší než u tradiční kuličkové tužky, stopa je vyrovnanější a sytá.

Výrobci se snaží zasáhnout všechny zákaznické skupiny, proto na trhu můžeme najít rollery školní, často výrazně ergonomicky řešené, vyrobené z plastu v cenách školního plnicího pera, až po celokovové rollery, s vynikajicím technickým a designovým zpracováním, které si cenou a kvalitou nezadají s kvalitními plnicími pery či kuličkovými tužkami.

Jednorázový trojhranný STAEDTLER triplus roller s dobře ukotveným hrotem, nevýhodou pro leváky, zvlášť pro ty s těžkou rukou, je malá kulička.

Zásadní nevýhodou rollerů je to, že vzhledem k charakteru náplně se roller poměrně rychle vypíše, moji synové jej takto „zneškodnili“ téměř každý měsíc. Pokud máte školákovi pořizovat rollery nové, při pravidelném používání se cenová výhoda vztažená k jednomu kusu v podstatě ztrácí. Některé rollery se dají doplňovat novou náplní v podobě cartridge (u nás zvané "bombička"), ale jejich cena je také poměrně vysoká, navíc u hrotu a vsazené kuličky dochází k opotřebení a je otázkou, zda se vyplatí u opotřebovaného rolleru doplňovat novou náplň. Některé náplně jsou tak opatřeny novým hrotem, jako tomu bývá u nových náplní kuličkových tužek.

Druhou nevýhodou, jak upozorňují učitelé elementaristé, je to, že jemná kulička se levákům pod čelním přítlakem do rolleru vmačkává, hrot neklouže a brzdí, což se projevuje na výkonu psaní. Přesto však nebudeme tyto psací prostředky zatracovat, možná že nás v budoucnu výrobci překvapí vyšší kvalitou, kapacitou zásobníku nebo nižší cenou.

Školní roller s trojúhelníkovitým úchopem, hrot s kuličkou spojený se  zásobníkem tyčkou z lisovaných vláken, podélně orientovaná vlákna zásobníku, po nichž inkoust stéká.

Mnono typů rollerů je vyráběno také pro leváky; v tomto případě se jedná jen o stranově převrácené ergonomické tvarování násadky, které má levákům napomoci k tomu, aby si upevnili již zmiňovaný špetkový úchop; hrot je stejný v levoruké i pravoruké variantě, což se stejně míjí účinkem, protože pro psaní je potřeba vyššího náklonu nad 60 stupňů, který už mění špetkový úchop v nějakou jeho modifikaci.

V poslední době se rollery pro nácvik psaní zabývá firma Stabilo, která pro děti vyvinula psací prostředek pro prvopočáteční nácvik psaní STABILO s´move. Roller je ergonomicky tvarován ve výrazném úchopu pro leváky, nebo pro praváky, což je vyznačeno na těle písmenem L a R, a nutí umístit prsty do správného úchopového místa. Mírné prohnutí do oblouku staví hrot s poněkud větší kuličkou pod větším úhlem než ostatní rollery a kuličkové tužky, takže kulička pod tímto sklonem dobře přiléhá k papíru, otáčí se snadno a vzhledem k dobře stékajícímu inkoustu zanechává pod malým přítlakem rovnoměrnou a sytou stopu. Další výhodou je i pevně ukotvený hrot, který nemá při průchodu tělem vůli a přenáší chtěný pohyb ruky na papír přesně.

Tento psací prostředek si svým tvarováním přímo vynucuje špetkový úchop a nelze ho držet jinak, což je výhoda při nácviku a zautomatizování úchopu. Některým dětem většího vzrůstu je s´move do ruky záhy malý - výrobce v současné době přináší nový výrobek vhodný i pro dospělou ruku. Naopak některé děti s malou rukou si stěžují na jeho přílišnou tloušťku v místě úchopu, takže i zde je potřeba volit s rozmyslem a se zkušeností.

Vypsaná náplň se dá vyměňovat za novou po rozšroubování těla. Výraznou nevýhodou tohoto psacího náčiní je vysoká cena, kterou některé maminky nazvaly "diskriminační", a můžeme jen doufat, že časem se s´move dostane do běžné cenové relace - přesto pro děti, které mají potíže zvládnout základní návyky při psaní, se alespoň pro první období psaní investice vyplatí.

3/3/2013; květen 2020