Školní pomůcky pro leváky

Leváci jsou zvyklí používat veškeré dostupné školní i kancelářské pomůcky - na druhé straně jsou některé z nich modifikovány pro potřeby školáků leváků a jsou skupinou nejznámějších a nejviditelnějších pomůcek pro leváky. Nůžky, plnicí pera, rollery, v úchopu tvarované grafitové tužky, pastelky, ořezávátka, pravítka a měřítka a další drobný školní materiál je dnes dostupný nejen v běžných obchodech, ale i cenově. Je to kromě jiného i tím, že že všech publikacích o levácích je autoři doporučují, učitelé a zejména rodiče na to slyší a dostupnost i jejich cena tomu přispívají. Podíváme-li se však na problematiku podrobněji, rychle zjistíme, že tyto pomůcky využívají ve velké většině jen malí leváci, které rodiče či škola takto vybavili. Školáci druhého stupně základní školy už takovéto pomůcky už pro sebe nenakupují, o dospělých nemluvě. Proč je tomu tak? Odpověď je jednoduchá - zprvu malé předškoláčky nebo začínající školáky vybaví jejich rodiče ve snaze, aby jim zajistili stejný pracovní komfort, chcete-li stejnou startovací pozici ve srovnání s praváky. Malí leváci se skutečně rychle naučí stříhat levostrannými nůžkami a ořezávat tužky, ale později přijdou na to, že neustále hlídat své věci je zatěžuje, s prvotní zkušeností s levostrannými věcmi velmi rychle dokážou přijmout ty pravostranné - a dál se tím už nezabývat. Tím není řečeno, že by někteří leváci levostranné pomůcky neobnovovali, ale z praxe učitelů i rodičů starších školáků i zkušenosti dospělých leváků je tato tendence zcela viditelná.

Pomůcky tohoto typu pak tvoří typickou skupinu tzv. přechodových pomůcek, které jsou leváky využívány vesměs jen pro počáteční seznámení se s činnostmi.

Levostranné nůžky pro leváky

Přestože jsou dnes dětské a školní nůžky pro leváky snadno dostupné i vzhledem k jejich pořizovací ceně, většina leváků je postupně už na základní škole opouští. Naproti tomu cena profesionálních nůžek pro výkon nějakého povolání odpovídá jejich kvalitě a také tomu, že je to pro dospělého skutečný pracovní nástoj, který drží celý den v rukou. Leváci, kteří opustili nůžky pro leváky, jsou schopni po letech oživit ranou znalost. Zvyknout si na levostranné nůžky kvůli vykonávané profesi (kadeřník, křejčí, manikúra a pedikúra a další) nedělá ani dospívajícím (učňové), ani dospělým. Celá problematika nůžek a jejich používání je uvedena v kapitole Stříhání nůžkami.

Dětské školní nůžky 12,5 cm za přibližně Kč 20.

Profesionální krečovské nůžky Solingen Kretzer pro těžké materiály SPIRALE stojí kolem 2 300 Kč, kadeřnické nůžky zhruba také tak.

Ořezávátka tužek a pastelek

Vzhledem k bezpečnosti provozu vybavujeme děti ořezávátky tužek a pastelek. Princip ořezávátka spočívá v tom, že vložená tužka je pod přítlakem otáčena rukou a nožík odkrajuje spirálovité odřezky dřevěného pláště tužky i zbytky tuhy. Při této práci je jedna ruka statická, drží ořezávátko, a druhá dynamická, která tužku drží a zároveň s ní otáčí ve směru přirozeného pohybu předloktí a ruky směrem od sebe, tedy ve směru hodinových ručiček. Pokud používá takovéto ořezávátko pro praváky, využívá své dynamické levé ruky, ale musí otáčet tužku k sobě, co je pro leváka nešikovné a nepříjemné.

Ořezávátko Stabilo EASYcolors - pro leváky 4531.

Ořezávátka pro leváky jsou označena písmenem L, Left, Gaucher. Firma Maped používá pro označení výrobků pro leváky vlastní logo.

Ořezávátka pro leváky jsou konstruována tak, že se v nich tužka otáčí levou rukou směrem od sebe, aby byl využit přirozený pohyb směrem od sebe. Někteří leváci právě pro nepříjemný pocit z tohoto pohybu kopírují práci praváku s ořezávátkem a tak přijímají jejich pohybový vzorec. 

Pravítka pro leváky

Jsou konstruována tak, aby jejich číselná osa ubíhala zprava doleva v přirozeném směru pohybu levé ruky. Leváci tato pravítka mnoho nevyužívají, protože jim připadají zbytečná, navíc jsou pro některé děti vysloveně matoucí, protože zavádějí číselnou osu kladných čísel, která ubíhá opačně. Učitelé moc dobře vědí, jak některým dětem dělá problémy pochopit princip kladných a záporných čísel na ose včetně aritmetických operací sčítání a odčítání na nich. Tyto někdy těžce vybudované představy jiný systém pravítka narušuje. Podobný problém nastává při konstrukci geometrických útvarů, v nichž se ve školní praxi běžně vynášejí hrany těles směrem doprava, což odpovídá i ose zleva doprava. Podobné problémy mohou nastat i s úhloměry s opačně jdoucím číselníkem.

Kroužkové bloky

Kroužkové bloky pro leváky mají spirálu vpravo, aby levákovi nepřekážela při psaní. To vše funguje jen pod tou podmínkou, že levák píše jen po jedné straně listů (praváci mají obdobný problém na sudých stránkách). Nepříjemné je, že je zde popřen zvyk listovat v sešitech a knihách zleva doprava a že se do levákova života vloudí navíc princip druhý. Čeští leváci takovéto bloky neshánějí, byť zahraniční internetové obchody nabízejí tyto bloky pomalu jako věc nezbytnou. Pokud si takovou věc levák přeje zkusit, stačí koupit blok normální, tedy pro praváky, a otočit ho.

Sešity a omalovánky pro leváky

Dnes je už většina školních sešitů pro nácvik písma doplněna vzorem právě psaného písmene i na konci řádku, což pomáhá nejen levákům, ale i pravákům.

Dětské omalovánky pro leváky se liší od svých předloh jenom tím, že mají barevný vzor obrázku na pravé straně dvojlistu, což je pro zejména malé děti příjemné, ale rozhodně ne nezbytné.

***

 

https://www.skolni-potreby.eu/nuzky-skolni-detske-concorde-pro-levaky-86586.html

https://www.techni-eshop.cz/nuzky-pro-levaky-solingen-pro-tezke-materialy-spirale-14425

https://www.papirnictvipavlik.cz/orezavatko-stabilo-easycolors-pro-levaky-4531/

https://www.maped.com/en/products/school-supplies/left-handed/i-gloo-lefty-1-hole-sharpener

https://www.leftyslefthanded.com/Lefty_s_Left_Handed_12_Ruler_Lefties_Rule_p/591126.htm

https://www.ebay.co.uk/itm/Left-handed-back-to-school-set-/350461775617?pt=UK_Stationery&hash=item5199264f01
https://activacek.cz/produkt/sada-maped-geometric-maxi-pro-levaky-4974/

https://www.leftyslefthanded.com/Lefty_s_Logo_Wide_Ruled_Spiral_Notebook_p/579179.htm
https://www.anythingleft-handed.co.uk/nl/news200408.html

https://www.nns.cz/blog/wp-content/uploads/pisanka2-s2-3.jpg
https://www.autismus-a-my.cz/pracovni-sesity/1699-trpytive-omalovanky-s-rikankou-exoticka-zvirata.html
https://skubi.cz/catalog/omalovanky-razitka-pastelky-/1691-omalovanky-krtek-na-vylete-zdenek-miler.html
9/9/2016; květen 2020