O autorovi stránek

Ivo Vodička, Mgr.

Narozen 15. února 1962, absolvoval Pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem v oboru český jazyk a literatura, občanská nauka v roce 1986. Je učitelem; v současné době učí na Střední škole pedagogické, hotelnictví a služeb v Litoměřicích.

Povolání učitele leváka, otce dvou synů leváků a dlouhodobých grafických aktivit zúročil v pracích o problematice leváctví, zejména metodice psaní a kreslení leváků, o které vydal knihu Nechte leváky drápat, Portál, 2008.

Pro pedagogické nakladatelství Raabe v Praze napsal sadu šesti pracovních sešitů KuliFerda pro předškolní výchovu malých leváků a jejich také pro jejich rodiče a učitele, které vyšly na jaře 2015 jako historicky první materiál pro leváky a o levácích předškolácích nejen u nás. V současné době se podílí na průzkumu zvyklostí žáků ZŠ a SŠ při psaní ve spolupráci s naším předním výrobcem psacích potřeb Centropen, a. s.

Dlouhodobě pracuje na rozsáhlé publikaci o životě leváků a o jejich leváctví s pracovním názvem Být levákem / Úvod do sinistrologie, z níž je část textu zveřejněna i na těchto webových stránkách.

Od studentských let se věnuje vazbě knih, ke které se dostal přes vlastní literární a výtvarnou činnost; od roku 1985 píše autorské knihy a ilustruje je, zabývá se typografií, konkretistickou poezií, kolážemi, vytváří objekty z papíru a knižní objekty. Zaměřuje se hlavně na netradiční pojetí knihy, experimenty s texty a materiály na pomezí literatury a výtvarného umění; takto vydává tvorbu svou, svých přátel i texty klasické. Od roku 1985 se zúčastnil mnoha kolektivních i samostatných výstav knižní vazby, knižních objektů i volné typografické tvorby u nás i v zahraničí, největší výstavu svých prací uspořádal v galerii zámku Duchcov v roce 2005.

Jako kytarista prošel několika hudebními tělesy a pro svou potřebu zkonstruoval řadu hudebních nástrojů, jazzových elektrických kytar a ukulelí, na které hraje ve swingovém bandu.

obchod.portal.cz/produkt/nechte-levaky-drapat/ - v prodeji od 2008, 1. vydání vyprodáno, nakladatelství Portál na podzim roku 2015 vydal dotisk.

 

Nakladatelství Dr. Josef Raabe v Praze 2015

 

 

 

 

 

 

V květnu 2019 dokončil rozsáhlou práci o nových trendech v rukopisném psaní, která navazuje, ale hlavně prohlubuje vysvětlení podstaty i metodických postupu leváků, ale i praváků. Nová kniha s pracovním názvem Boj o špetku ... aneb soumrak spojitého písma je připravena k vydání a nachází se ve stavu hledání vydavatele.

 

 

 

 

 

 

https://pracovnisesity.raabe.cz/pracujeme-s-levakem-v-predskolnim-veku - v prodeji od dubna 2015 

www.ada-skarda-band.webnode.cz/

15/5/2015