Tah a tlak u horního psaní

Horní způsob psaní leváků (left-hand overwriting) se podobá psaní praváků - je skutečným zrcadlovým psaním, jak je vidět na fotografii se zrcadlem. Plnicí pero v pravé ruce vychází ze zásad správného psaní pravákem a odraz v zrcadle přesně odpovídá poloze ruky při horním psaní - drápání. Zrcadlo je pootočeno v obvyklém sklonu písma a jeho hrana naznačuje hlavní části písmen - nájezdů.

Na fotografii se zrcadlem je jasně viditelné, že skutečné zrcadlové převrácení pozice vede levou ruku do horní pozice.

Rozbor písmene "k" psaného horním levákem vypadá takto:

Pro lepší srovnání s psaním pravákem ještě jednou vedle sebe:

A co z tohoto povídání vyplývá? Jenom to, že horní psaní je přirozené řešení levákových obtíží se psaním pravostranného písma tradičními psacími prostředky. Kuličkové tužky a fixy, které se postupně rozšířily a vytlačily plnicí pera, změnily techniku psaní nejen u praváků, ale i u leváků. Dnes tedy část leváků píše tradiční horní metodou, část nějakou z únikových metod z dolního psaní a část využívá větších manévrovacích možností propisovaček a kombinuje všechny tyto přístupy dohromady. Že je to složité? Máte pravdu, je, ale život je prostě takový. V následujících kapitolách to však popíšeme a rozklíčujeme.

Zdroj: Boj o špetku ..., str. 152, odkazy na použitou a související literaturu jsou uvedeny v publikaci; zpracováno pro webovou verzi v dubnu 2020