Jednoduchá nářadí a levák

Nejjednodušší zemědělské a dílenské nástroje jsou stranově neutrální – motyka, krumpáč, kladivo, šroubovák, plochý klíč na utahování matek či ruční pila se dá používat pravou či levou rukou a z jejich dlouhodobého používání je však možno zjistit, kým byl používán. Jakmile je ale nástroj určený pro pokročilejší specializovanou práci, dostal většinou i lateralizovanou podobu.

Takovým příkladem by mohla být sekyra – běžná osekávací či štípací sekyra má osově souměrnou hlavu, ale tesařská či řeznická sekyra je jednostranná s břitem ostřeným na jednu stranu. Aby taková sekyra vedla rovinu, musí mít asymetrický tvar, na levé straně je plochá, aby se na oddělovaný materiál dostala ostřím, které ho odklání směrem ven, navíc u tesařské sekyry musí topůrko být vyhnuté ven, aby si tesař nezranil prsty.

I celá řada drobnějšího nářadí je uzpůsobena pro použití pravákem – například posuvná měřítka, lidově zvaná šuplery, mikrometry, skládací metry a pásma se používají tak, že jsou držena v pravé ruce a jejich stupnice ubíhá zleva doprava.

Srp a kosa jsou vždy orientovány na jednu pracovní stranu, jak je vidět z průřezu ostří - tento kosák pro leváky je kombinací srpu a kosy. Levostranná tesařská sekyra, jejíž hlava je z pravé strany plochá.

Zednický skládací metr a zámečnické posuvné měřítko určené pro práci pravou rukou – obrázek z německého meziválečného nabídkového katalogu obchodní firmy Wolf9.

Pokud je levák uchopí svou intuitivně upřednostňovanou levou rukou, musí se naučit vidět stupnici nohama vzhůru nebo koupit obrácený stáčecí i zednický metr pro leváky. Na trhu se ale dá objevit i moderní posuvné měřítko s digitálním ukazatelem a další výrobky, které řemeslníkům levákům přinášejí příslušný pracovní komfort, stejně jako mechanické i elektrické kolečkové řezáky na textilie i lámací planžetové nože. Právě v takovýchto drobnějších pomůckách je možno si vybrat.

Někdy se stává, že na některých měřicích pomůckách, jako jsou pravoúhlé příložníky, použijí výrobci dvojí stupnice ubíhající oběma směry. Toto řešení však, jak by se na první pohled zdálo, nemyslí i na leváky, ale konstrukce vychází z toho, že při práci z prostorových důvodů i pravák potřebuje leccos měřit z opačného konce - pro leváky to je ovšem příjemná výhoda.

22. 2. 2023