Nůžky ... aneb něco z historie

Nůžky jsou jednoduchá mechanická zařízení určená k oddělování materiálů střihem - tak alespoň hovoří mechanika. Oddělit nebo nastřihnout materiál lze mnoha způsoby, proto se v dějinách objevilo velmi mnoho různých pojetí nůžek – od tradičních a také pravděpodobně nejstarších tzv. čínských nůžek, které jsou tvořeny dvěma na konci pružně spojenými noži, přes nejrozšířenější nůžky s uprostřed na čep překříženými noži až po různé speciální průmyslové nůžky na stříhání kovů (plechů, trubek, tyčí a drátů), látek i skla pomocí různě konstruovaných nůžek, které dosahují střihu tím se křížících, přibližujícími, pojíždějícími se kruhovými noži. A tak nože kromě klasického střihu po materiálech pojíždějí nebo jej obkružují, čímž je od sebe oddělují.

Zdobené čínské nůžky z doby dynastie Tang (618-907)

Současné čínské nůžky na odstřihávání nití a párání švů vyrobené v Číně

V domácnosti a v každodenním životě se nejčastěji setkáváme s nůžkami s překříženými noži na čep; takových nůžek má dnes každá rodina doslova hromadu. Sám jsem byl překvapen, když jsem udělal v naší čtyřčlenné rodině průzkum a když jsem zjistil, že různých typů nůžek máme v domácnosti téměř kolem třiceti. Zdá se to příliš velké množství? Zkuste se podívat sami, i vy určitě budete mít několikery běžné kancelářské nůžky od dětských se zakulacenými špičkami až po dlouhé, ozdobné vystřihovací nůžky, univerzální nůžky pro všestranné použití v domácnosti, nůžky na drůbež, drobné manikúrní nůžtičky všeho druhu, nůžky krejčovské a obrubovací, nůžky na zastříhávání kočičích drápků, prostřihávací kadeřnické nůžky, nůžky zahradnické a na živé ploty a možná najdete i nůžky na stříhání plechu či drátů. Navíc se může stát, že jednotliví členové domácnosti mají pro jeden účel nůžek vícero nebo že každý člen domácnosti má pro totéž stříhání nůžky své, které mu z nějakých příčin vyhovují lépe než ty druhé, nebo prostě mu jen tak přirostly k srdci... Prostě je to tak – nůžky a nůžtičky nás obklopují na každém kroku.

Nůžky s čepem (zkříženými noži) určené na různé práce v domácnosti (všechny nůžky kromě jedněch jsou pro praváky - poznáte nůžky pro leváky?)

Nůžky s čepem se začaly vyrábět až v době vrcholného středověku, protože na rozdíl od tzv. "čínských nůžek" vyžadovaly mnohem větší zručnost při výrobě. Pravdou je, že některé práce, jako například stříhání ovčího rouna nebo odstřihování (postřihování) nití při některých krejčovských pracích nebo při výrobě látek a koberců, se lépe vykonávají starším typem nůžek.

Rodiče občas svým dětem vyhrožují, že jim "zastřihnou křidélka" - původ tohoto rčení zřejmě pochází ze zemědělství, kdy se slepicím skutečně zastřihovala křídla, aby z domácího hospodářství neulétaly. Ale jak je vidět z následujícího obrazu, všechno může být jinak...

Pierre Mignard (1610 - 1695) Time Clipping Cupids Wings 1694

odkazy na zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Scissors_china.jpg

https://www.picstopin.com/473/pierre-mignard-1610-1695-time-clipping-cupids-wings-1694

712/2013