Levák a palné zbraně

Zajímavou problematikou je používání levostranných zbraní v armádě, protože je dobře známo, že už od dob starověkých armád byli všichni vojáci cvičeni jako praváci. Výcvik nepřipouštěl jiný způsob proto, že leváci by ve vojenském tvaru potřebovali k boji jiný prostor a v sevřeném šiku by způsobovali přirozený zmatek, proto cviky se zbraní stejně jako nošení zbraně i řemení uniformy musely být ve vojenské jednotce z takovýchto praktických důvodů stejné.

V  době moderních profesionalizovaných současných armád, kde jednotliví vojáci plní v boji své úkoly často rozptýleně a zároveň procházejí dlouhodobým a náročným výcvikem, se není co divit, že zájmem armády je jejich co největší bezpečnost, a především jejich úspěšnost při plnění bojových úkolů.

Uchopí-li totiž základní pravostrannou variantu zbraně levák nebo pravák se zaměřovacím okem levým, zjistí, že řada ovládacích prvků, například napínací páka i pojistka spouště, jsou umístěny tam, kde nemá příslušné prsty. Jinou potíží je i to, že právě vystřelené horké nábojnice mu přepadávají přes pravé předloktí paže, kterou zbraň vpředu drží.

Otvor pro vyhazování nábojnic je totiž na stejné straně jako v pravostranné variantě a stejně jsou řešeny i některé další prvky. Pojistka pro uvolnění zásobníku, směr sklápění pažby a její pojistka, ovládací stavítka přídavných optických zařízení a granátometu - obsluha všech těchto prvků je pro leváka prostě „přes ruku“.

Levoocí vojáci si stěžovali na to, že zbraň vyhazuje nábojnice doprava a nábojnice tak létají před obličejem a že občas dostanou „horký polibek“. Na tuto výzvu někteří výrobci zbraní skutečně zareagovali, a buď vyrábějí zcela levostranné zbraně svých pravostranných protějšků, nebo umožňují, aby ovládací prvky bylo možno ze zbraně vyjmout a nasadit zpátky na opačné straně.

Některé armádní ruční palné zbraně jsou nabízeny přímo jako vhodné i pro leváky jako česká útočná puška CZ 805 Bren A1 i A228, u níž jsou ovladače zbraně plně oboustranné a u které je napínací páka otočitelná na druhou stranu.

CZ 805 Bren A1, ale v pozici pro praváka.

Nedotažené pokusy o stranově univerzální zbraň, v které jsou kombinovány prvky obou variant, však může být v tvrdých podmínkách boje nebezpečná, protože v kritickém okamžiku prodlužuje čas vojákovy reakce. Pokud není zbraň beze zbytku levostranná, nelze s největší pravděpodobností hovořit o její vhodnosti, účinnosti a také plné bezpečnosti.

Cestou modifikace či oboustrannosti jdou i airsoft zbraně a samozřejmě také další potřebná vybavení, pouzdra a řemení.

https://cs.wikipedia.org/wiki/CZ_805_BREN#/media/Soubor:CZ_805_with_STANAG_magazine.JPG

22. 2. 2023