Jak psali další slavní leváci?

Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni (6. března 1475, Caprese – 18. února 1564, Řím) byl jedním z nejznámějších představitelů vrcholné italské renesance a manýrismu, proslavil se jako sochař, architekt a malíř, ale psal také básně. O Michelangelovi se traduje, že byl levák, ale své leváctví prý před veřejností skrýval - nicméně jeho nejbližší spolupracovníci věděli své. Ve svém písemném projevu používal pravou ruku.

 

Albrecht Dürer (21. května 1471 Norimberk – 6. dubna 1528 tamtéž) byl malíř, grafik a teoretik umění evropského formátu. Do jeho velkolepého díla patří více než 1100 kreseb, 34 akvarelů, 108 mědirytů a leptů, kolem 246 dřevořezů a 188 maleb. K tomuto rozsáhlému souboru se ještě dnes přidávají nově objevené položky: 8. června 2005 uvedl tisk, že velké okno z barevného skla v kostele Sv. Jakuba ve Straubingu, na němž je zobrazen Mojžíš přijímající desky zákona, vzniklo podle Dürerova návrhu.
Albrecht Dürer se podepisoval i souvislé texty psal pravou rukou - nicméně, podíváme-li se na vročení na kresbě hlavy mrtvého Krista, tahy uhlem při psaní číslic spíše vykazují přítlak vedený při psaní zleva doprava. To vyvolává otázku,  jestli v některých případech mohl psát i levou rukou z dolní pozice, jak i někteří dnešní leváci.

Na obou ukázkách písma je vidět, že tahy byly vedeny z pravé pozice ruky, ...

... o to zajímavější je rozbor vročení kresby, v němž je vidět jiné stínování zejména u číslic 1, 5 a 3. protože je psáno levou rukou z dolní polohy.

Rozbor tahů autogramu ukazuje, jak hrot pera (husího brku) zanechává stopu při pozici dolního psaní levou rukou a rukou pravou. Při vedení pera pravou rukou by se dolní část bříška písmene D výrazně zužovala.

Mahátma Gándhí (2. října 1869, Pórbandar, Kathiawar Agency, Britská Indie – 30. ledna 1948, Nové Dillí, Indie), byl jeden z největších politických a duchovních vůdců Indie a indického hnutí za nezávislost. Prosazoval filosofii aktivního, ale nenásilného odporu satjágraha, založeného na jogínském principu ahimsá (nenásilnost), který nakonec dovedl Indii k vyhlášení nezávislosti 15. srpna 1947.

Ghándí byl levák, ale psal pravou rukou - přesto existují rukopisy, které psal rukou levou:

Charakter písma je zřetelně jiný - opačný sklon písma napovídá, že odpovídá dolní metodě psaní s únikovou metodou přes sklon písma.

George Herbert Walker Bush (* 12. června 1924) je bývalý 41. prezident Spojených států v letech 1989–1993. Zastával řadu vysokých politických a diplomatických funkcí, byl námořním pilotem ve druhé světové válce.

Fotografie vlevo pochází z roku 1944, kdy sloužil jako pilot letadla Grumman TBM Avenger na letadlové lodi USS San Jacinto; vpravo při podpisu smlouvy. Na obou fotografiích je zřetelně vidět horní úchop psaní. Mimo jiné je válečná fotografie G. H. W. Bushe nejstarší zobrazení levákova horního psaní, který jsem zatím objevil.

Sir James Paul McCartney MBE (* 18. června 1942 Liverpool) je britský hudebník, zpěvák a skladatel, bývalý člen skupiny The Beatles.Paul McCartney - od dětství se projevoval jako levák a je jedním z prvních, kteří hráli na levostrannou basovou kytaru (Hofner 500/1 violin bass hollow-body pro leváky z roku 1961) a při psaní je typický dolní levák. Anglické školství bylo jedno z prvních, kde nesměli být leváci převáděni při psaní na ruku pravou, učitelé prosazovali metodu dolního psaní, kterou pak přejímaly i další školské systémy.

Na této fotografii stojí za povšimnutí typické naklonění ramenou doprava, které provází psaní dolní metodou.

Barack Obama (*1961), prezident USA, je typický levák, který běžně na veřejnosti píše levou rukou. Jeho metodou je nejrozšířenější způsob psaní leváků, tzv. „horní psaní“.

https://presidentialpenmanship.tumblr.com/

Pokud horní leváci musí psát na svislé plochy, mění se jim rukopis právě pro jinou polohu ruky.

 

 

 

https://my.vanderbilt.edu/michelangelosignatures/

https://architecturalintentions2012.wordpress.com/

https://thesubtlelandscape.com/2010/12/; https://www.magnoliabox.com/art/371091/Handwriting_and_signature_of_Albrecht_Duerer; https://en.wikipedia.org/wiki/File:Durer_selfporitrait.jpg

https://brieencounter.wordpress.com/tag/gandhi/; https://en.wikipedia.org/wiki/File:God_is_Truth.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Gandhi_handwriting.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/File:TBF_GeorgeBush.jpg; https://fairuselab.net/2010/07/25/guest-column-disabilities-act-still-a-work-in-progress

https://i1102.photobucket.com/albums/g449/voja2/Clipboard01-99_zpsfdb61128.jpg

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paul_McCartney_BBC_Electric_Proms.jpg

https://cal2neb.tumblr.com/post/58193213962/whitehouse-happy-left-handers-day-g-h-w -

 

https://openlettersloveamy.files.wordpress.com/2012/03/obama-bracket.jpg

 

 

 

23. https://pages.rediff.com/photoalbum/preview/rediff-bollywood-photos/tennis-world-champ-martina-navratilova-meets-leander-paes-in-mumbai/5068764/40457401/202510/21/world-champion-tennis-player-martina-navratilova-signing-her-autobiography-book-for-indian-tennis-player-leander-paes-in-mumbai

24. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rafael_Nadal_Signing_%281%29.jpg

24. https://www.nationnews.com/articles/view/nadal-im-not-spains-greatest/

25.


 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Michelangelo_Buonarroti; https://cs.wikipedia.org/wiki/Albrecht_D%C3%BCrer; https://cs.wikipedia.org/wiki/Mah%C3%A1tma_G%C3%A1ndh%C3%AD; https://cs.wikipedia.org/wiki/George_H._W._Bush;

9/9/2016