Kuchyňské náčiní
Dnešní výrobci kuchyňského náčiní vedle oboustranných nožů, vařeček, špachtlí, obraceček, naběraček a dalších věcí stále více a více rozšiřují nabídku tvarově specializovaného nářadí pro praváky.
Obracečka na smažení zkosená a prohnutá pro práci pravou rukou a konvička s hubičkou jen pro praváky
Leváky takové věci nutí dělat nepřirozené pohyby nebo využívat své méně obratné pravé ruky. Když pominu nějakou tu nehodu při vaření nebo servírování, především ve vypjatých situacích mohou být až nebezpečné.
Kuchyňské náčiní tvarované pro praváky pak nutí k tomu, abychom sháněli stejně tvarované pro leváky. Tím se dostáváme do kolotoče, v němž nám přibývají věci, v kterých se není možno za chvíli vyznat. Členové rodiny, kteří v kuchyni pracují, pak musí mít neustále na paměti, že v rodině se vyskytují stranové varianty téže věci, a při běžné práci pak každý musí v zásuvce nebo jinde najít ten stranově správný nástroj. To dá samozřejmě práci a zdržuje hlavně ve chvílích, kdy z hrnce něco přetéká nebo to je potřeba na pánvi obrátit, aby se nespálilo.
Nejjednodušším řešením bude upřednostňovat takové kuchyňské náčiní, které je oboustranné, tedy osově souměrné, zejména si budeme dávat pozor na tvarované rukojeti pro uchopení pouze pravou rukou. Stranově specializované náčiní si budeme pořizovat jenom tehdy, když je to skutečně nezbytné.
Nejpoužívanějším kuchyňským náčiním jsou určitě kuchyňské nože, kterých je vskutku nepřeberné množství podle toho, k čemu se používají, z čeho jsou vyrobeny nebo do jaké národní kuchyně stylově patří. Ostří většiny nožů je broušené rovnoměrně z obou stran a vyhovuje práci pravou i levou rukou. Některé nože, zejména na krájení chleba, tvrdých sýrů nebo zeleniny, jsou broušené na jednu stranu tak, aby nůž po jedné straně vedl řez a odkrajované plátky odpadávaly na stranu. Pokud řeže levák nožem s pravým ostřím, nůž nevede řez a nakrájet stejnoměrné plátky je obtížné.
Nůž na krájení chleba pro leváky, detail ostří nože pro praváky (vlevo) a pro leváky (vpravo)
Při krájení je levákovo pracoviště stranově obrácené - pravou rukou drží krájenou potravinu a levou rukou překrajuje nebo odkrajuje směrem doleva.
Levákovo pracoviště při krájení - levou rukou drží nůž a řeže, pravou přidržuje krájené
Jedním z nejvyužívanějšího kuchyňského náčiní je bezesporu škrabka na zeleninu. Starší škrabky mají podobu nožíku nebo srpku, které odřezávají slupku jedním či dvěma vyvýšenými břity. Původně měly škrabky jen jednu řeznou plochou pro praváky, ale dnes jsou škrabky většinou oboustranné, protože jsou opatřeny dvěma břity.
Novější škrabky ve tvaru „U“ mají na konci vidlice výkyvný dvojbřit, který se dá využít k řezání směrem k sobě i od sebe. Vzhledem k vidlicové konstrukci jsou tyto škrabky stejně vhodné pro leváky i praváky, pozor však musíme dát na to, aby vykrajovací očka byla po obou stranách. Očko na vykrajování má z dolní strany kruhový břit, svrchu je tupé, a tak má-li takováto škrabka jen jedno vykrajovací očko, jedná se s největší pravděpodobností o model určený pravákům.
Pokud levák škrabku nemá, musí loupat ovoce či zeleninu nožem tak, jak se to dělalo před rozšířením škrabky. Šikovní leváci jsou pak schopni použít škrabku pro praváky v pohybu směrem od sebe, což je jednodušší u větších brambor, jablek nebo při loupání salátové okurky, kde takto často postupují i praváci. Je zajímavé, že v různých kulturních oblastech se při loupání některé zeleniny nebo ovoce, zejména dlouhého, protáhlého, táhne škrabkou jiným směrem, takže například při loupání salátové okurky leváci i praváci začínají od sebe k sobě, někde se vede pohyb ruky směrem od sebe tak, aby odříznutá slupka na konci okurky odpadávala rovnou do koše.
Podle průzkumů leváci hromadně používají různé typy škrabek na zeleninu pro leváky, zatímco ostatní nářadí pro leváky, i když je znají a kupují, používají velmi málo.
Škrabka „U“ s vyřezávacími očky a oboustranná škrabka „nožík“
Nezbytnou pomůckou v kuchyni jsou otvíráky na konzervy, které pracují v zásadě na dvou principech jako pákové s řezným trnem nebo kolečkové a v mnoha dalších variantách, kdy se jednotlivé principy kombinují.
Otvíráky na konzervy byly zkonstruovány pro práci s vedoucí pravou rukou a leváci se s nimi většinou zacházet naučí, i když většinu otvíráků musí používat stejným způsobem jako praváci. Výjimkou je kruhový otvírák s kolečkem a bodcem a otvírák s trnem typu „churchkey“, které jsou oboustranné, práce s nimi však vyžaduje značnou dávku zručnosti a také síly.
Rotační otvírák na konzervy W. Lymana s trnem a posuvným řezným kolečkem a plechový otvírák zvaný „churchkey“
Leváci u nás se sžili s velmi rozšířený otvírákem na principu řezného trnu nebo kolečka posouvaného ozubeným kolečkem pákou tak, že pravou rukou přidržují konzervu a levou rukou vykonávají zvláštní „píďalkovitý“ pohyb pákou směrem od sebe nebo stejným směrem otáčejí kličkou v případě klešťového otvíráku.
Tímto typicky českým otvírákem na konzervy se naučí zacházet každý levák - stačí jen zabodnout, ale narozdíl od praváků s ním však levou rukou pracuje směrem od sebe. Tento způsob je účinný a bezpečný, i když praváky velmi udivuje.
Takovýto zvláštní postup praváky udivuje, ale v rukou leváka je bezpečný na rozdíl od otvíráků na principu pouhých řezných trnů s pákou, které se jako samostatné nebo jako součást kapesních nožů stávají v rukou leváka málo účinnou, ale o to nebezpečnější zbraní.
Nejlepším řešením je však zakoupit klešťový otvírák na konzervy s řezným kolečkem vyrobený jen pro leváky, který je dnes běžně dostupný, nebo investovat do pořízení univerzálního elektrického otvíráku a zjednodušit práci s otvíráním konzerv celé rodině.
Klešťový otvírák na konzervy s kolečkem pro leváky, český armádní otvírák PERFEX a levný příbalový otvírák rybích konzerv
Přes všechna zdokonalení, ke kterým v průběhu 19. a 20. století došlo, je otevírání konzerv vždy velkým dobrodružstvím nejen pro leváky, ale i pro praváky.
V nabídce kuchyňského náčiní pro leváky se objevují i vývrtky na korkové zátky, které mají obrácený závit, aby levák mohl rukou otáčet ve směru od těla ven, a celá řada dalších věcí, které si leváci z vlastní vůle pořizují zřídka a které jsou spíše dárkem od rodiny nebo přátel.
Vývrtka na korkové zátky pro leváky a historický otvírák na konzervy z konce 19. století s vývrtkou pro praváky
Některé kuchyňské náčiní se vyrábí jen v pravostranné variantě, například kuchyňské univerzální nůžky a nůžky na drůbež. Pro jejich masivní provedení však není rozdíl, jestli je používá pravák nebo levák.
*