Domácí stroje a elektrické spotřebiče

Domácí elektrické a elektronické spotřebiče jsou ve velmi dynamickém vývoji a jejich výrobci varianty pro leváky až na malé výjimky nevyrábějí. Vzhledem k tomu, že výrobcem plánovaná doba používání je relativně krátká, někdy i v horizontu několika let jako u mobilních telefonů nebo digitálních kamer, výrobcům se zřejmě nevyplatí vyvíjet i modely pro leváky. Samozřejmě existují i výrobky spotřební elektroniky určené levákům, ale informace o množství takových skutečně prodaných výrobcích se neuvádějí. Leváci před univerzálnějším modelem pro leváky spíše preferují výběr konkrétního typu, který se jim líbí, a raději se jej naučí ovládat pravou rukou nebo jej ovládají levou, i když jim může přinášet některé obtíže.

První průmyslové výrobky pro leváky přinesla americká firma Singer už před první světovou válkou a v modelové řadě číslo 18 zastoupeno deset modelů šicích strojů pro leváky. Tyto stroje nebyly zatím určeny pro domácí účely, ale pro šití obuvi a ve vyšších modelech pro brašnářskou a sedlářskou výrobu. Už mezi světovými válkami Singer úspěšně vyráběl domácí oděvní šicí stroje pro leváky a stal se tak pravděpodobně vůbec prvním výrobcem, který si uvědomil, že zde existuje významná zákaznická skupina leváků a jejich zaměstnavatelů.

Ve výrobním programu zavedených firem jsou elektrické šicí stroje pro leváky jak pro domácí, tak i specializované účely, ale v běžné maloobchodní síti se objevují jen zřídka, proto je potřeba se zajímat u specializovaných prodejců nebo přímo u výrobců.

Elektronické spotřebiče, jako jsou gramofon, rozhlasové přijímače, televize, přehrávače CD a DVD, mají hlavní ovládací prvky umístěné na pravé straně, zatímco zobrazení různých stupnic nebo displeje jsou vlevo, aby při ovládání pravou rukou byly vidět. Levák si ho kryje rukou nebo předloktím a musí ovládat přístroj rukou vedenou křížem před tělem.

Rozhodnout se, jestli nasadit přenosku gramofonu do zaváděcí drážky „přes ruku“ levou nebo nešikovnější pravou a přitom nepoškodit jehlu přenosky nebo nepoškrábat cennou gramofonovou desku, byla noční můra každého diskofila, zde nutno podotknout že ne jenom leváka.

Šicí stroj Singer 18-16 pro leváky s dvojitým šitím na opravu obuvi a ostatní práci v kůži

Fotoaparáty na svitkový film stejně jako digitální kamery a videokamery jsou konstruovány výhradně pro držení v pravé ruce a tvarování přístrojů, umístění funkčních tlačítek a páček nedovoluje držet tyto přístroje v levé ruce.

Mobilní telefony mají některé důležité prvky umístěny osově nesouměrně a je známo, že když jsou drženy v levé ruce, je stíněn příjem i vysílání signálu, protože rozhodující součástky jsou umístěny v levé části přístroje. U některých přístrojů se navíc může zhoršit snímání mluveného slova, protože otvor mikrofonu je také vyosen, nehledě na to, že některé telefony jsou opatřeny dotykovým snímáním vibrací lícní kosti, která se rozechvívá mluvením. Rozmístění nejčastěji užívaných funkčních kláves je uzpůsobeno pro ovládání palcem pravé ruky, i když leváci ovládání klávesnice levým palcem zvládají.

Pružněji na leváky reaguje zábavní průmysl zaměřený na děti a dospívající, což je podobné jako u sportu, a nabízí ovládací myši, herní konzole a klávesnice k počítači pro leváky.

*