Kuchyně a koupelna

Kuchyně je královnou domácnosti a jejímu uspořádání a zařízení se dnes věnuje mnohem více pozornosti, než tomu bylo kdykoli jindy. Kuchyně dnes neslouží jen k přípravě pokrmů, ale ve většině rodin se v ní odehrává i velká část společného života členů domácnosti. Probíhá v ní podstatná část rodinné výchovy, přípravy na praktický život, která je nezbytná pro dívky i chlapce rovným dílem.
Pokud je v rodině levák, je potřeba si důkladně promyslet, jak bude uspořádána a vybavena, aby při běžném provozu vyhovovala všem členům rodiny. Vzneseme-li takový požadavek na bytové architekty, určitě se s ním vyrovnají, protože s takovými řešeními jsou už celkem prověřené zkušenosti.
Leváci a praváci vykonávají ty nejjednodušší a nepřirozenější pohyby orientované jiným směrem a z toho je potřeba vycházet. Proto je výhodnější, aby kolem míst, kde se vykonávají důležité práce, bylo místo po jejich levé i pravé straně.
Z dnešní nabídky se určitě dá vybrat dřez na mytí nádobí, který má dvě odkládací plochy, aby se dalo umyté nádobí odkládat levou nebo pravou rukou. Nezapomeneme na to, aby vodovodní baterie byla umístěna na středu, ne vpravo. Jinak se totiž stává, že při mytí nádobí levák intuitivně upravuje její teplotu a proud vody levou rukou a při pohybu za pákou vodovodní baterie se proudící horkou vodou opaří.

*

Pro zařízení a vybavení koupelen nejsou pevně stanovená pravidla stejně jako v případě jiných domácích prostor, neboť každý, kdo zařizuje novou nebo přestavuje již stávající koupelnu, je omezen celou řadou okolností. Zařízení koupelny často podléhá možnostem přívodu vody a odpadového potrubí stejně jako stísněnému prostoru ve starších domech, v nichž se nepředpokládalo, že v koupelně bude tolik různých zařízení. V každém případě se ale dá vysledovat, že koupelnové vany jsou umístěny tak, aby se do nich dalo vstupovat pravou nohou a aby pravou rukou z ní byl přístup k vodovodní baterii, zavěšení sprchy, k mýdlence a odkládacím plochám.

Podobně jsou řešeny i sprchové kouty, které mají vodovodní a sprchovou baterii vpravo, stejně jako mýdlenky nebo držáky na tekutá mýdla. Prostor umyvadla a umístění poliček, dávkovačů na mýdlo, držáků na zubní kartáčky a pastu, skleničku a věšáčky na ručníky podléhají stejným pravidkům.

Levák se pro hygienické potřeby musí natahovat přes ruku a může se stát, že mu každou chvíli něco spadne, zvlášť když má mokré ruce nebo oči plné mýdla. Levákovi v rodině určitě uděláme radost tím, když pro něj bude po levé ruce kolem umyvadla odkládací polička nebo držák na hygienické potřeby.

Pračka a sušička s čelním plněním se otevírají levou rukou, aby pravá mohla vkládat nebo vyjímat prádlo, možnost obrátit dvířka není z konstrukčních důvodů závěsů a pojistek možná, levé varianty se nevyrábějí.

*