Autorské knihy a vazby

Jako čtenáře a češtináře mě knihy samozřejmě vždy zajímaly a zajímají dodnes, ale nejvíc mě uchvátili autoři, kteří si knihu sami napsali, ilustrovali, vytvořili typografickou úpravu a nakonec si ji svázali. Takhle vznikla i část mých knih, ale ne všechny, protože část tvoří i texty mých oblíbených autorů nebo přátel. Ne všechny knihy jsou z mého dnešního pohledu tak kvalitní, abych je prezentoval na těchto stránkách, takže zde můžete vidět ty, které snad náporu času odolaly.

V létě 2017 jsem dokončil výběr ze svých básní, které jsem po léta psal. Z celého souboru jsem jich vybral sto, a to takových, z nichž některé přežily skoro dvacet let a některé z nich proběhly mými dílčími menšími knihami (Listy, Nahé fazole). Tentokrát jsem neměl ani chuť, ani sílu vytvořit složitou vazbu nebo ilustraci, ale naopak aby knížka byla jednoduchá, prostá a rychlá. Tak vzniklo Sto básní, na které nikdo nečekal bez ilustrací a jen v té nejjednodušší typografické úpravě ve 25 kusech, jen s vazbou provázanou provázkem, která je pro mě ta nejrychlejší a nejsnazší a kterou jsem si vyzkoušel na Kaštanech. Postupně ale přibylo druhé a třetí vydání, protože se knížky nějak začaly rozbíhat do světa... Pro ty, které by mohl zajímat jen text, je ke stažení přes následující obrázek knížky:

Pokud by se vám některá kniha z fotogalerie líbila, můžete si ji stáhnout v ucelené prezentaci *.pdf do svého počítače přes ikony jednotlivých knih.

                                 

Parazitní texty na Ch. M. Wielandovi 1992

Ivo Vodička - Píšťalka z bambusu - dvanáct japonských haiku /1998/

Ivo Vodička - A. Breton/V. Nezval /1999 a 2009/

Ivo Vodička a Michael Straka - Publikace ÚTŘV UJEP UL /2001/

Listy 2004

Zachytit zachytitelné - E. Juliš /2005/

Nahé fazole 2013

Nahé fazole - bibliofilie 2014