Lateralita mimiky a gest

Mezi méně spolehlivé až nespolehlivé způsoby určování laterality patří projevy mimiky a gest. Většina autorů je jako způsob určení laterality ani neuvádí, protože se jeví jako poměrně nespolehlivé. Přesto když pozorujeme lidi, zjistíme, že při řeči přimhuřují jedno oko více než druhé a to samé platí i pro záměrné mrkání - to většinou (s velkou dávkou nepřesnosti) dělají okem na straně vedoucí ruky. Vyjádření nespokojenosti nebo pohrdání dávájí lidé najevo mimickým pohybem úst opět na téže straně - jestli to tak je, nebo není a s jakou pravděpodobností se shodují tyto mimické pohyby s lateralitou ruky, je zatím neprozkoumané a tedy i neprokázané a pohybuje se v rovinách tušení. Nicméně prozkoumat i tyto projevy je jedna z možností, jak se přiblížit k poznání intuitivních pohybů a zjistit, jestli mají nějakou laterální povahu.

Mrknutí okem a hra na odkrývání "vedoucího oka" je příležitostí jak procvičit mimické svalstvo k oboustranné funkčnosti (kresba L. Linajová, KuliFerda pro leváky, nakl. Raabe)

Podobná situace je známa i u gestikulace - lidé mají ve zvyku pro dosažení většího argumentačního účinku podpořit obsah i způsob své promluvy podpořit příslušnými gesty. Gesta činěná spontánně mají laterální povahu souhlasnou s vedoucí rukou - problém je však v tom, jestli jsou skutečně činěna spontánně a jestli v tom okamžiku náhodou ruka vedoucí právě nekoná činnost ještě důležitější. Představme si to například na řečníkovi, který čte projev a zároveň se musí dívat do publika, aby s ním udržoval kontakt, a který si ukazovákem své vedoucí ruky pomáhá udržovat orientaci v textu právě tak, jako to dělají malí školáci. V tom případě bude gestikulovat rukou druhou, zatímco když bude mít obě ruce volné, použije pravděpodobně ruku hlavní.

Jiným příkladem, kdy člověk nepoužívá svou vedoucí ruku, je situace, kdy musí ukazovat rukou ve velkém úhlu na opačnou stranu přes tělo. Ruka je v tom okamžiku vedena přes střed těla, gesto není tak účinné, protože ruka se zkrátí a přes tělo mnoho nepřečnívá - navíc jestli se tento pohyb má opakovat několikrát za sebou a má mít významový účinek, nakonec v takovýchto opakovaných pohybech po jednom nebo druhém pokusu začneme používat ruku druhou, i když není naše dominantní, protože je to jednodušší a má to i větší informační účinek.

Typický levák Barack Obama a jeho levačka - ale když je nejistý nebo chce ukázat jinam...

... například se obrátit k voličům napravo - použije pravou ruku. Pravdou ale je, že takových situací je na fotografiích mnohem méně než pohybů levou rukou.

 1. https://www.nbcnews.com/news/us-news/obama-offers-words-kudos-caution-nation-n495446
 2. https://abcnews.go.com/topics/lifestyle/festivus.htm
 3. https://www.whitehouse.gov/
 4. https://blogs.reuters.com/great-debate/files/2013/07/obama-best.jpg
 5. https://www.nbcnews.com/news/us-news/obama-travel-flint-michigan-amid-city-s-water-crisis-n563501
 6. https://www.headlinepolitics.com/politifact-debunks-barack-obama-lies-mass-shootings/
 7. https://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/barackobama/12083376/Barack-Obama-breaks-down-in-tears-as-he-unveils-plan-to-cut-gun-violence.html
 8. https://www.nbcnews.com/news/us-news/obama-we-are-here-prevent-next-mass-shooting-n490566
 9. https://edition.cnn.com/videos/politics/2016/06/14/obama-radical-islam-orlando-shooting-terrorism-ar-origwx.cnn
 10. https://www.tennessean.com/story/news/politics/2014/12/09/obama-nashville/20143875/
 11. https://www.folomojo.com/when-the-president-speaks-top-10-obama-bloopers/
 12. https://www.curvemag.com/News/Campaign-2016-Gets-Ugly-When-Democrats-Dont-Vote-730/

16. 6. 2016