Left Handers Day

Leváky Club "Left Handers Club byl založen v roce 1990 s cílem udržet členy v kontaktu s vývojem tak, aby mohl svými stanovisky přispívat výrobcům, aby poskytoval pomoc a poradenství, podporoval výzkum leváctví a zkoumání leváctví. LHC od svého vzniku šel se svými členy po celém světě od úspěchu k úspěchu a je považován za nejvýznamnější vlivovou skupinou a poradenství ve všech aspektech leváctví," říkají oficiální stránky Left Handers Clubu. Členství v klubu je zcela zdarma a v současné době má kolem 60 000 členů ve všech koutech světa.

Left-Hander's Club je bezprostředně ekonomicky i personálně spjat s největším internetovým obchodem s pomůckami pro leváky v Anglii Anythinglefthanded.co.uk. Komerční dosah Anything sahá mnohem dále - svým pojetím mu mohou konkurovat jen jeden dva internetové obchody v USA.

Logo Left handers Day z www stránek Left Handers Club

Left Handers Club každoročně od roku 1992 organizuje 13. srpna akce, v nichž si praváci mohou vyzkoušet, jak se levou rukou dělá to či ono, tedy si vyzkoušet, jaké je to být levákem v pravorukém světě. V souladu s posláním organizace jsou akce Mezinárodního dne leváků ze strany LHC pojaty nejen jako zpřístupnění problematiky leváctví veřejnosti, ale především jako přehlídka dostupných pomůcek pro leváky a pobídka k jejich koupi.

Vzhledem k propojenosti zájmů prodejce a výrobců je v rodičích a učitelích vytvářeno povědomí, že leváci nutně pomůcky pro leváky potřebují a že bez nich vlastně nemohou plnohodnotně žít. Problematika pomůcek pro leváky je však mnohem složitější - pomůcky pro leváky určitě nemůžeme zavrhovat jako celek, ale je potřeba vědět, většina leváků se bez nich zcela programově a vědomě obejde.V současné době se jeví tendence k tomu, že čím jsou leváci starší, tím méně pomůcek pro leváky používají. To zřejmě souvisí s tím, že se na pravostranné prostředí více přiučují a že pomůcky pro leváky se tak stávají zbytečnými, až dokonce svazujícími, protože v běžném denním životě brání levákově kompatibilitě s pravorukým prostředím - jinými slovy - vyvolávají levákovu celoživotní závislost na těchto kompenzačních pomůckách, na jejich přítomnost, udržování a obnovování. Výsledný souhrn těchto faktorů je pro leváky tak obtěžující, že si raději nacházejí své osobní přistupy k práci s pravorukým nářadím a přístroji nebo se přímo naučí pracovat rukou pravou, což je případ všech řemeslníků a hudebníků všeho druhu.

Z výzkumů provedených u našich středoškoláků i dospělých, které jsem několikrát opakoval, vyplývá, že přestože si dnes už dospělí leváci v dětství některé pomůcky pro leváky vyzkoušeli, postupně je odložili nebo už neobnovili a sami si je znovu nekoupili. Trvale jsou masově mezi ženami levačkami využívány škrabky na ovoce a zeleninu pro leváky, dnes většinou nahrazeny oboustrannými (kolem 80% dotazovaných žen levaček) a nůžky pro leváky (kolem 25% levácké populace do 30 let). Zbytek pomůcek pro leváky si leváci vybírají po zralé úvaze zejména do profesionálních pracovních, sportovních a hudebních aktivit, kde se jedná např. o kadeřnické a krejčovské nůžky, hokejky s čepelí doprava nebo třeba kytary.

Počet prodaných kusů je zřejmě poměrně malý (počty podléhají obchodnímu tajemství a obchodníci je neuvádějí) a odpovídá ceně a dostupnosti - největšími zákazníky jsou tak především rodiče malých leváků, kteří školákům levákům většinou jednorázově zakoupí drobnější školní pomůcky - levostranné nůžky, ořezávátko tužek, plnicí pero pro leváky s dolním psaním nebo nějaký kuličkový psací prostředek s úchopem pro leváky.

Vraťme se ale zpět k Mezinárodnímu dni leváků v pojetí Left Handers Clubu - ten oslovuje své členy a doporučuje den leváků oslavit tak, že tento den má být slaven zábavně a praktickými způsoby, aby si rodinní příslušníci, přátelé či kolegové praváci uvědomili, jak musí leváci být obratní, protože se musí neustále přizpůsobovat světu praváků. Navrhuje se tedy vytvořit doma nebo na pracovišti "leváckou zónu", kde se všechno musí dělat po celý den levou rukou. K tomu poskytuje na svých stránkách volně ke stažení propagační plakátky

Při ogranizování slavnosti navrhuje se zaměřit na tyto činnosti:
V kuchyni například:
•    Míchat jídlo v pánvích a v hrncích
•    Vyprázdnit a nalít konvici
•    Nalévat mléko z krabice nebo ze džbánu
•    Otevřít konzervu
•    Oloupat nějakou zeleninu nebo ovoce
•    Otevřít láhev vína
•    Ovládací prvky - použít mikrovlnná trouba, vařič či varná deska, protože maji často ovládací prvky napravo
•    Umýt nádobí v dřezu, protože umístění odkládacích ploch je většinou na obrácené
•    Použit skosenou špachtli na míchání jídel v pánvi
•    Řezat chleba nožem na pečivo
•    Při jídle a pití - držet příbory obráceně se sklenicí v levé ruce
•    Žehlení na žehlícím prkně otočeném jako pro praváky - ale jen dospělí a starší děti!
•    Stříhání pravostrannými nůžkami - může být v kterékoli místnosti v domě
•    atd., atd.
** Mějte prosím na paměti nějaké děti, které se účastní výše uvedených činností musí být pod dozorem dospělé osoby po celou dobu. **

V kanceláři a v dílně:
•    Používat kancelářské přístroje / řemeslné výrobky, jako jsou nůžky
•    Nakreslit čáru podle pravítka
•    Mít počítačovou myš na levé straně klávesnice a vyzkoušet kreslení tvaru na obrazovce, nebo kliknutím a tažením
•    Pomocí počítačové klávesnice zadat spoustu čísel levou rukou
•    Použít plnicí pero a psát jím
•    Zkoušet hrát na hudební nástroje v obrácené pozici - třeba na kytaru nebo flétnu
 
 V zahradě nebo na sportovišti:

•    Kopání do míče levou nohou při fotbale nebo nohejbale

•    Fotografovat pouze levou rukou
•    Zkusitte udělat hvězdu přes levou nohu a paži
•    Skákat obruče nebo si zahrát panáka skákáním na levé noze
•    Házet kroužky nebo srážet kuželky pomocí levé ruky.
Máme členy, kteří organizují takové různé činnosti na místních slavnostech, knihovnách nebo nákupních centrech. Pokud budete relaxovat u bazénu na letní dovolené, je to příležitost pro zábavnou hru na leváky při volejbalu na pláži, nebo jen tak pít levou rukou u baru - vývrtka pro vítěze a útrata pro poražené."

Tolik tedy představa z Left Handers Clubu, z jehož webových stránek přejímají sdělovací prostředky informace o levácích převážně. Zde je namístě podotknout, že právě odtud letí do světa informace, že leváci jsou lepší řidiči nebo že vydělávají více peněz a další. Anythinglefthanded/LHC preferuje v otázkách způsobu výchovy leváků co nejšíršího používání kompenzačních pomůcek a je propagátorem dolního způsobu psaní, který jak už bylo mnohokrát řečeno, leváci z praktických důvodů odmítají. A tak perlička na závěr - kompenzačních pomůcka za £4.95, která má zajistit u leváků i praváků správný náklon psacího prostředku:

Tímto se moc omlouvám Anythinglefthanded za použití tohoto obrazového materiálu.

 

 

https://articles.orlandosentinel.com/1985-08-13/lifestyle/0320180029_1_definition-of-left-left-handers-lefthanders-day

https://www.anythinglefthanded.co.uk/acatalog/handi-writer.html

 

22/6/2015