Obchody pro leváky

Většina nabídek pomůcek pro leváky se dnes v našem globalizovaném světě odehrává v internetovém obchodě. Je to proto, že zákazníků leváků je je v zásadě málo a navíc jsou rozptýleni po celém území.

V České republice existují pouze dvě kamenné prodejny s pomůckami pro leváky - v Praze a v Brně. Musím se přiznat, že jejich osud internetových i kamenných prodejen mě zajímá, protože když jsem se problematikou leváctví začal důkladně zabývat, v zásadě se mi potvrdila má zkušenost leváka i leváků z mého okolí, že leváci hromadně po specializovaných pomůckách netouží. V době, kdy jsem dokončoval rukopis (Nechte leváky drápat, Portál, 2008) jsem mezi leváky udělal průzkum a usoudil jsem, že k problematice pomůcek pro leváky je potřeba se vyslovit, a tak přestože je knížka věnována především metodě psaní a psacím pomůckám, zařadil jsem kapitolu právě o tomto tématu. V té době se za velkého mediálního ohlasu a s velkými nadějemi právě rozjížděl pražský obchod, a ačkoli je jeho záměr pro část leváků a jejich rodičů bezesporu přínosný, příliš jsem nevěřil, že by obrat zboží i v hlavním městě stačil takový specializovaný obchod plně uživit. Dnes, téměř už sedmi letech se ukazuje, že postavit prodejní program jen na levácích a jejich rodičích nelze. Z rozhovoru pro ČRo Česko vybírám úryvek:

Bývalý majitel prvního kamenného obchodu pro levoruké v Česku Patrik Nacher nám prozradil, o jaké školní pomůcky nebo domácí potřeby byl velký zájem: „Největší poptávka byla po nůžkách, ale překvapilo mě, že hodně rodičů kupovalo svým dětem speciální propisovací tužky, pravítka, metry, dokonce byl velký zájem o srp a kosu, které byly natočeny opačně.“ ... „Problém u těch levorukých je v tom, že oni jsou v tom pravorukém světě už navyklí na ty pravoruké věci, takže v tomto byl z mého pohledu obchodní zádrhel, že už spousta leváků je zvyklá na pravoruké věci, takže se zpátky zase nechce přeučovat na svůj přirozený levoruký svět, protože nemá jistotu, že pak ty věci sežene všude,“ uzavřel Patrik Nacher.

Samostatný obchod s pomůckami pro leváky byl tak postaven na víře, že leváci takové pomůcky chtějí, že trh je v této oblasti dlouhodobě a zásadním způsobem nenasycen. Otázkou je, zda si majitelé obchodu udělali průzkum trhu mezi leváky, anebo se jen spolehli na obecně vyslovované přesvědčení pedagogů, že si to leváci přejí?

Leváci si zboží pro leváky samozřejmě pořizují, ale pečlivě si ho vybírají - největší zákaznickou skupinou jsou však rodiče malých leváků, kteří končí mateřskou školu a právě nastupují do školy základní. Rodiče ve snaze, aby něco nezanedbali, nakoupí podle přání paní učitelek pomůcky do školy, zejména nůžky, plnicí pera, v úchopu tvarované rollery i grafitové tužky, ořezávátka a pravítka, tedy vesměs drobné zboží krátkodobé spotřeby. Většina malých leváků si ale z různých důvodů tyto věci nezvykne dlouhodobě používat, ale pokud si levák jako hudební nástroj zvolí levostrannou kytaru nebo brankářskou výstroj na lední hokej, pak už tuto volbu nelze v zásadě změnit. Zde se pak v současných ekonomických podmínkách jeví internetový obchod jako životaschopnější, protože může mít v nabídce velký sortiment zboží a zboží objednat obchodními kanály. Přesto to stejně pro leváky i obchodníky není jednoduchá cesta - kliknete-li na tlačítko OBJEDNAT nebo KOŠÍK, objeví se vám informace, že "toto zboží není dostupné". V zásadě to znamená, že obchodník má sice položku zanesenou v nabídce, ale z nějakých důvodů se mu nevyplatí dlouhodobě udržovat obchodní kontakt právě s výrobcem či velkým prodejcem totoho konkrétního zboží, nebo sám výrobce po nějaké době usoudil, že podobný druh zboží se mu dlouhodobě nevyplácí mít ve výrobním programu. Zboží je doprodáno, sem tam se někdo zeptá, obchodník jej zatím ponechává ve své internetové nabídce a doufá, že výrobce vyprodukuje třeba i jen jednu samostatnou várku, která se zase ze zásob bude nějakou dobu prodávat.

Pro rozšíření nabídky někdy výrobci i prodejci lehce matou: prohlédnete-li si pozorně zboží nabízené jako "pro leváky", rychle zjistíte, že ne všechno zboží je skutečně vyráběno pro leváky, ale že je to zboží univerzální, jako třeba roller s trojhranným úchopem, který je stejně vhodný pro praváky i pro leváky.

Obchody s pomůckami pro leváky:

Česká republika: www.prolevaky.cz, www.levaruka.cz, www.obchodprolevaky.cz

Ostatní státy (jen vybrané příklady): www.lavaci.sk, www.anythinglefthanded.co.uk, www.leftyslefthanded.com

Na závěr je potřeba podotknout, že dnes skoro všechny internetové obchody s kancelářským a papírnickým zbožím, sportovními potřebami, počítači, hudebními nástroji, zahradnickým a dílenským nářadím a přístroji mají ve své nabídce i sortiment pro leváky.

16/12/2013

 

 

 

 

zdroje:

https://www.rozhlas.cz/radio_cesko/takesestalo/_zprava/1065825