Diskusní téma: Vaše postřehy a názory

Kapsy a kapsičky

kp - kapr8491 | 14.08.2019

Povšimli jste si, že na celé řadě oděvních doplňků, především se jedná o bundy, je podstatná část kapes umístěna jen na levé straně, tedy dosažitelných pohodlně jen pravou rukou? Oni by určitě i praváci uvítali nějakou regulaci, (například daňovou - zvýšení a snížení daně o určité procento,) která by zajistila jejich zrcadlové umístění, co na jdné straně, totéž i na druhé straně. Vždyť každá kapsa navíc, byť třeba tak frekventovaně nevyužívaná, může naopak sloužit na dlouhodobější uložení důležitých dokladů. V každém případě jde o zvýšení komfortu pro CELOU populaci, a významné ulehčení života pro leváky.

Re: Kapsy a kapsičky

Ivo Vodička | 16.09.2019

Jo, kapsy a kapsičky, to je věc! Montérky, vojenské hadry, tepláky a klukovské trenýrky kdysi, pánská saka, košile a tak. Faktem je, že dnes hodně výrobců sportovních oděvů dělá kapsy všude, takže se i vnitřní kapsa napravo najde. Horší je to se zipy tašek a kabelek, které jsou vždycky proti směru, když je chcete rychle otevřít! A také zapínátka pouzder od telefonů a deštníků a ...

Přidat nový příspěvek

Vaše postřehy a názory

Re: učení šití

Ivo Vodička | 01.07.2016

Podobnou zkušenost z dětství mám i já - tak jako spousta dalších leváků, jsem odmalička rád kreslil, maloval a tvořil a myslím, že je to tak dodnes. Teprve když jsem se před deseti lety začal zabývat problematikou psaní leváků, rozkryla se mi taková, z dnešního pohledu drobná příhoda, která mě ale tehdy jako žáka asi tak osmé třídy ZŠ hodně zabolela: součástí tehdejší výuky výtvarné výchovy byla i kapitola nácviku psaní "hůlkovým písmem" tzv. redisperem namáčeným do tuše, což byla taková prvopříprava k technickým povoláním. Na čtverečkovanou čtvrtku z papírnictví jsme museli napsat podle vzoru celou abecedu a pak opsat nějaké texty. Mě to bavilo, práci jsem odvedl pečlivě - a dostal jsem trojku. Byla to pro mě ledová sprcha, moje nejhorší známka z výtvarky v životě a já jsem nevěděl proč. Když jsem se na to ptal, tahle moje oblíbená učitelka rozložila práce spolužáků, ukázala mi je a řekla, že jsem prostě a jasně nedodržel správnou úpravu, abych se na to podíval - pravda to byla, protože ten můj výkres, to moje psaní bylo nějak divné. Byl už ale skoro konec školního roku, jezdili jsme na kole k Ohři se koupat a na první třešně... Při zkoumání toho, jak leváci vlastně píší, se mi tahle příhoda po třiceti letech vybavila, protože jsem si uvědomil, že jako horní levák jsem psal z úplně jiného úhlu než praváci a že moje písmo tehdy bylo úplně jinak stínované, než jak předepisoval vzor. Pokud leváci, zejména horní, píší úzkým psacím prostředkem, pak není na písmu nic vidět, ale jestli píší něčím, co zanechává širší stopu, je to vidět hned. Paní učitelka na ZŠ to tehdy samozřejmě nevěděla a i dnes to ví jen málokterý učitel i na středních nebo vysokých školách, kde písmo přímo vyučují. Asi před třemi čtyřmi lety se mě vyptávala jedna moje studentka s tím, že její kamarád studuje pražskou Hollarovku a propadá z psaní uměleckého písma, i když jinak je dobrý student, a že neví, co má dělat, protože dělá co může, ale... Mně se vybavil příběh můj, problém jsem vysvětlil, poradil, odkázal na literaturu - jak to však dopadlo nevím, protože lidé se vyptávají, protože mají problém, ale když ho vyřeší, zapomenou a neuvědomují si, že jejich příběh i po desítkách let může být úspěšným návodem pro někoho jiného.

něco k "dolnímu"psaní

Cetkovský | 18.05.2016

Odpor k dolnímu psaní jsem nezaznamenal pouze u leváků samotných (některých) ale i u učitelů. Parafrázováno říkali zhruba toto: ať se žák při psaní kroutí, jak paragraf, hlavně, že píše se sklonem do prava. Dle mých zkušeností: při spodním psaní stačí netrvat na sklonu, netrvat na tom, že slovo je třeba napsat jedním tahem. Mimochodem, měl jsem kolegu ze Sýrie, který když psal arabsky (pravou rukou), měl papír nakloněn úplně stejně, jako když psal latinkou. A arabské písmo je ovšem „zkonstruováno“ k psaní převážně pravou rukou. Také se nepožaduje sklon a spojování písmen vychází z předpokladu, že celé slovo jedním tahem napsat nelze.

Ovládání PC

Ivo Vodička | 29.04.2016

Váš příspěvek o ovládání PC myší mě potěšil, protože při psaní článku jsem se snažil vyjít ze zkušeností nejen leváků, ale i praváků, a tak jsem rád, že potvrzujete závěry mnoha lidí, kteří s počítačem pracují už leta. Je pak úplně jedno, jestli jsou leváci nebo praváci, důležitý závěr je ten, že kdo s počítačem pracuje denně po mnoho hodin, zjistí, že k práci potřebuje ruce dvě a že jedna ruka a s ní i pohyb za ní, včetně natáčení trupu i sezení, přetěžuje jen některé svalové skupiny, a tak je potřeba strany cyklicky střídat.

Ovládání PC

Pavel | 27.04.2016

Se zájmem jsem si přečetl článek o používání myši levou rukou u praváků. Nejsem úplně čistý pravák a dost prací kde není potřebná síla dělám střídavě oběma rukama. Ale myš na levou ruku je super, volná pravá ruka pro psaní se hodí.. V práci mám levorukou myš včetně tlačítek, doma používám vzhledem k více uživatelům klasické pravé ovládání. Rovněž dcera objevila tuto výhodu a již to má stejně.

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Přidat nový příspěvek