Diskusní téma: Vaše postřehy a názory

Kapsy a kapsičky

kp - kapr8491 | 14.08.2019

Povšimli jste si, že na celé řadě oděvních doplňků, především se jedná o bundy, je podstatná část kapes umístěna jen na levé straně, tedy dosažitelných pohodlně jen pravou rukou? Oni by určitě i praváci uvítali nějakou regulaci, (například daňovou - zvýšení a snížení daně o určité procento,) která by zajistila jejich zrcadlové umístění, co na jdné straně, totéž i na druhé straně. Vždyť každá kapsa navíc, byť třeba tak frekventovaně nevyužívaná, může naopak sloužit na dlouhodobější uložení důležitých dokladů. V každém případě jde o zvýšení komfortu pro CELOU populaci, a významné ulehčení života pro leváky.

Re: Kapsy a kapsičky

Ivo Vodička | 16.09.2019

Jo, kapsy a kapsičky, to je věc! Montérky, vojenské hadry, tepláky a klukovské trenýrky kdysi, pánská saka, košile a tak. Faktem je, že dnes hodně výrobců sportovních oděvů dělá kapsy všude, takže se i vnitřní kapsa napravo najde. Horší je to se zipy tašek a kabelek, které jsou vždycky proti směru, když je chcete rychle otevřít! A také zapínátka pouzder od telefonů a deštníků a ...

Přidat nový příspěvek

Vaše postřehy a názory

Dotaz

Vítězslav | 23.05.2018

Dobry den, chci se zeptat jestli i v mem veku ,coz je 25 let, zacit hrat fotbal druhou nohou nez jsem hral ted. Hral jsem ho celej zivot pravou ale pak jsem si vsimal ze je se mnou neco spatne. Tak jsem si zkousel chodit kopat levou a hraje se mi skvele. Jsem asi preucenej na pravaka protoze levou se mi hraje uplne paradne a prijde mi ze mozek nezatezuju vubec. Rukou normalne pisu levou. S fotbalem jsem jako pravak skoncil uplne protoze mi to akorat prinaselo psychicke problemy protoze fotbal byl pro me cislo 1 a cim vic jsem chtel tak tim vic to neslo. Ale ted se to ve me micha jestli pro me bude lepsi zacit hrat tou levackou nebo na fotbal uplne zapomenout. Chtel bych konecne poznat kdo vlastne jsem. Dekuji moc

Re: Dotaz

Ivo Vodička | 25.05.2018

Dobrý den, nedělejte si s tím hlavu a hrajte tak, jak je to pro Vás přirozené a jak to cítíte, není to nic proti ničemu. Sledování sebe sama někdy nepřínáší ani pohodu, ani nějaké konečné vysvětlení. Možností, proč se stalo to, co říkáte, může být více - v nižším věku jsou děti (tehdy Vy) schopny si někým z dospělých, kdo má velkou společenskou váhu, nechat poradit, jak se co má dělat, například trénerem, který v tom okamžiku ani nemusel vědět, že jste levák. Děti také často spontánně napodobují vzory a v dospělosti se pak diví, co vlastně dělají; jinou možností může být i to, že nemáte tzv. souhlasnou lateralitu v rovině ruka - noha, což se vyskytuje u třetiny populace, jak u praváků, tak i u leváků. Otázky a metody stanovení laterality (preference strany) jsou zatím málo prozkoumané a hodně nejasné. Podívejte se na těchto webových stránkách na problematiku (kap. Je levák, nebo není?) a zajímavý příspěvěk pod tímto Vaším.

Určení vedoucí ruky či obourukosti ( ambidextrie )

Stanislava Emmerlingová | 19.03.2018

Moji sestru přecvičila z leváctví učitelka v první třídě.Vyrobila ji tím dysgrafii a dyskalkulii. Taktéž její syn byl přecvičen v roce 1980 v první třídě přes protesty jeho rodičů i moje. V té době jsem studovala pedagogickou fakultu a ani můj rozhovor s učitelkou a ředitelem školy záměr paní učitelky nezmařil - pan ředitel plně důvěřoval své učitelce a podpořil ji.
Jsem ráda, že už existují metody, kterými lze bezpečně vedoucí ruku či obourukost určit v kterémkoliv věk a hlavně u předškoláků vybrat tu správnou ruku pro psaní. Používám k tomu ve své poradně svalový test jako biofeedback na stresovou reakci mozku. Konzultovala jsem to s dříve spolupracující dětskou neuroložkou ( kontrolováno přes EEG záznam ). Tímto způsobem testuji i unilaterální činnost mozku.
Je to jednoduché, rychlé a neurofyziologicky vysvětlitelné.
Přivedl mě k tomu chlapec, který měl absolvovat kurz na odstranění GMO dle metodiky Heyrovské. Klasický test laterality ukázal obourukost na hranici praváctví, začali jsme tedy pravačkou. V prvním týdnu tréninku však začal mít poruchu spaní, proto jsem trénink přerušila a poslala ho na neurologické vyšetření. Neuroložka konstatovala podle EEG obourukost a tak to taky bylo. Použila jsem poprvé svalový test a ten ukázal pozitivní reakci na psaní oběma rukama
V první třídě psal chlapec až do května levou rukou. Když mu tvary písmen zautomatizovaly, začal ruce při psaní střídat, aniž by to snižovalo jeho školní výkonnost.

speciální pedagožka

Re: Určení vedoucí ruky či obourukosti ( ambidextrie )

Ivo Vodička | 10.04.2018

Vážená paní kolegyně, moc děkuji za příspěvek - Vaše metoda je zajímavá, a jak píšete, že přináší přesnější a rychlejší informace, bylo by velkým přínosem, kdyby se mohla rozšířit. Nemohu pro to udělat více, než Vám dát prostor na mých webových stránkách, kde byste mohla popsat blíže metodu, přístrojové vybavení a zkušenosti. Nechcete tedy o tom napsat článek?

Diagnostika laterality v starsim veku ?

Katerina | 25.10.2017

Dobry den, pan doktor. Jsem velky fanousik Vasi podrobni stranky o levactvi. Povzbuzena Vasi ustretovosti podelit se s poznatkami se sirokou verejnosti, dovolte mi zeptat se, zda li je mozne urcit puvodni lateralitu (a jeji vyhranenost ) u starsiho cloveka, ktery byl, se znacni pravdepodobnosti, priucen na pravorukost uz v rannim detstvi, coz po nastupe do zakladni skoly (1979) prineslo velkou zmenu v spravani - ranni denodenni plac a odmitani jit do skoly (v skolce bez problemu) a pak (1980) brzky nastup konstantniho zhorsovani zraku do minusu, az na soucasni uroven -14 Dp. Co chapu jako ambiciozni prepinani sil, obrovskou snahu dosahnou nemozne, t.j. dokonalosti v psani omoho slabsi, omnoho mene schopnejsi rukou. Pro ucelenost obrazu situace doplnim - skolni vysledky v prubehu ZS byli na jednicku. V zacatku byla i tezko definovatelna nocni mura, cerny prostor, jako neuniknutelna past, ktery se v sobe zvlastne prevracel. Odbornika jakeho zamereni by jste, prosim, poradil navstivit na zjisteni laterality a jejiho stupne ? V pripade, ze ma vubec vyznam zjistovat koreny karmy.... : /, a pochopit duvod celozivotni uzkosti a neustaly sklon k placi .
Vopred Vam moc dekuji za pripadnou odpoved, JAKKOLI strucnou !
mail : khybenova@centrum.sk

Re: Diagnostika laterality v starsim veku ?

Ivo Vodička | 05.11.2017

Dobrý den, Kateřino - diagnostikovat stupeň a charakter původní laterality u člověka raně dospělého, natožpak takového, který v pravoruké společnosti prožil několik desítek let, je velmi obtížné a popravdě bych se do toho vůbec nepouštěl. Pochybuji, že by se do takového úkolu někdo chtěl zodpovědně pustit, protože většinou toho z dob raného dětství a mládí víme z vlastních zkušeností velmi málo, spoléhat na vzpomínky z okolí je také velmi ošemetné, zvlášť tehdy, kdy naši nejbližší cítí, že něco kdysi možná vůči nám zanedbali. Základní problém je v tom, že znaky z dětství mohou být různě potlačeny, a tak jsou dnes těžce identifikovatelné, jiný důvod je ten, že během života přijímáme spoustu návyků, které si, třeba jako leváci, osvojujeme z pravorukého prostředí, a to velmi často, aniž si to uvědomujeme. Pak jsme nositeli různě upevněných návyků, které mohou být skoro stejně staré, jako jsme my sami. To je tak nepřehledná situace, že se v ní nikdo nevyzná, a navíc je to nedohledatelné. Jinou otázkou je, jak třeba vyčlenit nějaký problém spojený s lateralitou, který nám v běžném životě překáží, a odstranit ho. To je práce pro psychologa, terapeuta, který je v osobním kontaktu.

směr psaní čísel nebo hůlkového písma

Vlastimil | 11.09.2017

Moc děkuji za tyto stránky, jsem totiž pravák a Vaše články mi pomáhají při práci s mým levorukým synem, který je nyní v první třídě. Při prohlížení učebnic jsem si všiml postupu psaní čísla 1, kde bylo přesně dán směr, tj. zobáček nahoru a nožička od shora dolu. Syn však celou školku píše nejdříve nožičku od zdola nahoru a poté zobáček. Stejný postup měl i u velkého tiskacího písma. Měl by se učit "pravorukému" způsobu vzhledem k navazovanému písmu? Nebo levák dokáže využít oba způsoby podle potřeby? Věřím, že je mu to příjemnější, ale jako pravák nedokážu poznat, jestli mu to nebude do budoucna spíše přítěží. Děkuji.

Re: Směr psaní čísel nebo hůlkového písma

Ivo Vodička | 14.09.2017

Rozumím dobře Vašemu prvňáčkovi - on jen prostě využívá přirozeného pohybu psaní zprava doleva, tedy tak, jak by to při psaní levákům nejvíce vyhovovalo, aby mohli psát co nejvíce tahem. Z pohledu praváků se jedná o zrcadlové psaní a po dvou týdnech ve škole zatím není důvod k panice. Při psaní spojitého písma spojky (ligatury) většinou leváky donutí psát zprava doleva, malí leváci tento směr přijímají většinou bez potíží, ale sjednocování se směrem psaní může trvat i několik měsíců. U číslic, u nichž je stranovost jen špatně vidět, a také u tzv. hůlkového písma to prostě některé leváky svádí psát stranově neurčitá písmena a číslice z opačného směru, než je praváckým zvykem. Vzhledem k plynulosti psaní a zachování jednoty směru je samozřejmě lepší, když přijme obvyklý způsob psaní písmen i číslic, protože kolmé tahy se lépe píší shora dolů než zdola nahoru. Nakonec na tom je tké postaveno celé nespojité písmo, při jehož psaní se začíná shora (d, b, l, k, m, r apod). Z horní pozice psaní nad řádkem je to pro leváky snazší, než když jsou vedeni dolní metodou. Zkuste vysvětlit, že vedení čáry shora dolů je pro něj výhodnější (což je z hlediska motoriky ruky opravdu snazší vzhledem k smršťování svalů na rozdíl od jejich natahování). Jako učitel střední školy jsem se ale mnohokrát všiml, že i někteří praváci začínají psát některá velká tiskací písmena (T, I, R) i číslice odspodu - na jejich intelektu, ani dalších vlastnostech to podle mých pozorování nezanechává stopy.
Jinak moc děkuji za zprávu, že mé stránky pomáhají těm, kteří to nejvíce potřebují - rodičům malých leváků, a tím i malým levákům samotným.

levák a pravačka silnější

Tereza | 24.04.2017

Dobrý den, po 27 letech co jsem bezproblémová levačka :) poprvé nastal problém. Začala jsem hrát badminton a raketu uchopila automaticky do levé ruky. Zjistila jsem ale, že nikdy nedám tak silnou ránu levou rukou, jako pravou. Levá ruka je šikovnější, ale nemá zdaleka tolik síly. Pravá ruka dokáže dát ránu, ale zase není tak obratná..Takže zmatek a přehazovaní rakety z ruky do ruky..Uvědomila jsem si že i kopu pravou nohou a kdybych šla na "páku" jdu na to pravačkou. Jak je možné, že jako levák mám pravou ruku i nohu silnější?

Re: levák a pravačka silnější

Ivo Vodička | 22.05.2017

Víte, stanovení laterality je poměrně složitá věc a pořád velmi nejasná. Samozřejmě že všude po netu poletuje Matějček/Žlabův test určování laterality, ale ty pojmy "vedoucí", "šikovnější", "dominantní" a další jsou v pojetí různých výzkumníků pojaty různě. V běžném životě, který žijeme, a pro potřeby školy nám většinou stačí znát ruku, kterou píšeme a děláme jiné jemné motorické činnosti - podle toho sami sebe vnímáme v polaritě levák - pravá. Horší situace nastane, když se ponoříme do dalších znaků laterality (noha, oko, ucho, koordinace pohybů a dalších) a zjistíme, že s rukou nejde třeba oko nebo ucho. Pokud se ponoříme ještě hlouběji, do takové pomyslné třetí roviny, a pokud se začneme zabývat tím, co skutečně párové končetiny, oči, uši opravdu dělají v konkrétní pohybové situaci, situace je ještě mnohem komplikovanější, protože v těch, a to velmi rozmanitých konkrétních pohybových situacích, nám najednou končetiny intuitivně dělají pohyby, které ze zvyku nečekáme. Otázkou pak je, jak je postaven sled pohybů a která část ze složeného pohybu je v tom momentě důležitější. Může být, že při hraní to není otázka, že jste levák podle ruky, ale že vaše pravá noha je při hraní důležitější a "táhne" za sebou ruku a vám to z téhle pozice jde snadněji, a to může překvapit. Někteří výzkumníci hovoří o končetinách šikovnější (obratnější) x silnější, a právě pak ta šikovnější je ta, kterou píšeme, a ta druhá je silnější. Jeden z mých synů leváků má zaměřovací oko pravé, a když chodil na lukostřelbu, tak kvůli tomu musel přijmout luk i celkový sled pohybů jako pravák. Celá tato problematika, jak jsem říkal, není vyjasněna, u nás se běžně vychází z pojetí laterality M. Sováka ze začátku šedesátých let a od té doby se situace mnoho (= skoro vůbec) nepohnula. K tomu by bylo potřeba velkého výzkumu a nějaká instituce by na tom musela mít zájem - nejhlouběji pravděpodobně pronikli trenéři a lékaři vrcholových sportovců, ale ti informace do veřejnosti nepouštěji a ani nepustí, protože správně pochopená diagnostika pohybů přináší vítězství, tedy peníze. Česká pedagogika i školské orgány se zabývají jinými věcmi, protože nejpalčivější otázky spojené s leváky, a tím i s lateralitou, byly vyřešeny, ale dětí s jinými různými zvláštnostmi přibývá - a je to také potřeba řešit.

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek