Diskusní téma: Vaše postřehy a názory

Kapsy a kapsičky

kp - kapr8491 | 14.08.2019

Povšimli jste si, že na celé řadě oděvních doplňků, především se jedná o bundy, je podstatná část kapes umístěna jen na levé straně, tedy dosažitelných pohodlně jen pravou rukou? Oni by určitě i praváci uvítali nějakou regulaci, (například daňovou - zvýšení a snížení daně o určité procento,) která by zajistila jejich zrcadlové umístění, co na jdné straně, totéž i na druhé straně. Vždyť každá kapsa navíc, byť třeba tak frekventovaně nevyužívaná, může naopak sloužit na dlouhodobější uložení důležitých dokladů. V každém případě jde o zvýšení komfortu pro CELOU populaci, a významné ulehčení života pro leváky.

Re: Kapsy a kapsičky

Ivo Vodička | 16.09.2019

Jo, kapsy a kapsičky, to je věc! Montérky, vojenské hadry, tepláky a klukovské trenýrky kdysi, pánská saka, košile a tak. Faktem je, že dnes hodně výrobců sportovních oděvů dělá kapsy všude, takže se i vnitřní kapsa napravo najde. Horší je to se zipy tašek a kabelek, které jsou vždycky proti směru, když je chcete rychle otevřít! A také zapínátka pouzder od telefonů a deštníků a ...

Přidat nový příspěvek

Vaše postřehy a názory

praváci-leváci

Olda | 27.12.2018

Dobrý den - jsem pravák ale s dvouručním nářadím pracuji jako levák. Dlouho jsem o tom nevěděl až po narození vnučky když začala brát podávané předměty levou rukou. Došlo mi že toto chování máme na svědomí mi co se ji věnujeme. Není to vrozené ale co ji naučíme nebo se naučí sama. Od té doby je pravačkou. Mě teprve došlo, jak jsem začal pracovat jako levák s dvouručním nářadím. Je to delší rozpravu. Mám dost zajímavých poznatků na toto téma.

Pletení a kaligrafie,jde to!

Zuzana | 10.12.2018

Něco se stalo a z mého příspěvku většina zmizela. Popisovala jsem zde své zkušenosti, jak jsem se naučila plést popravácku, a to tak dobře, že jsem později pletla na celou rodinu a svetry i prodávala. Také to, že i psát perem se dá naučit a pár fint pro leváky. Jedrn z nejlepších profesionálních kaligrafů v Americe je levák. To pro povzbuzení všech šikovných leváků, že to jde

Re: Pletení a kaligrafie,jde to!

Ivo Vodička | 28.02.2019

Děkuji za příspěvky, to, že se něco nepodařilo a "zmizelo to" určitě není proto, že bych ze své strany něco vymazal.
Máte pravdu, že leváci si nakonec najdou cestu, jak se vypořádat s tím, co dělají praváci, ale vyžaduje to více úsilí, protože musíme přicvičit pravou ruku k vyšší dokonalosti. V některých činnostech jde celou situaci převrátit, jako třeba při pletení a háčkování, ale v tom okamžiku, kdy se to učíme nemáme po ruce někoho, kdo by nám to ukázal stranově převráceně. Pokud začneme "po pravácku", je velmi těžké to později měnit. V anglosaském prostředí, kde je háčkování a pletení velmi oblíbené, je velké množství tutoriální videí, jak to dělat jako levák. U kaligrafie, myslím skutečné kaligrafie, je to však těžké, protože při psaní levou rukou se rozloží přítlaky zcela jinak, zvlášť když se píše perem s plochým hrotem. Aby levák dokázal psát opticky stejnou kaligrafii jako pravák, je skutečně potřeba hledat různé finty, jak píšete. Nicméně i příručky o psaní kaligrafie levou rukou v anglosaském prostředí existují a jsou dostupné z Amazon.com.

Pletení a kaligrafie, jde to!

Zuzana | 10.12.2018

Dobrý den, děkuji za výživné čtení o leváctví. Jsem levák, píšící shora a slovo "drápal" je docela výstižné, to se projeví, když se levák pokusí něco napsat redisperem.

Hrdý levák

Olin | 06.11.2018

Dobrý večer. Dnes jsem narazil na tyto stránky z důvodu, rozhodnutí učit se na bicí a zjišťuji všechny informace ohledně sestavení bubnů a činelů. Nahlédl jsem na tuto diskuzi a tak se chci také vyjádřit ve zkratce k mému životu leváka. Je báječný! :) Jsem z dvojčat a má sestra je též levák, ovšem já píši krásně ona škrábe. Na ZŠ si nepamatuji, že by kdykoliv byl nějaký tlak na nás, aby jsme psali pravou rukou, jen na výtvarce jsem byl nucen ne kvůli učitelce, ale kvůli konstrukci nůžek uchopit je do pravé ruky a dnes bych levou neustřihl ani nitě. Píši až tak hezky, že již od základní školy (jsem ročník 1974) jsem psal různé nápisy na nástěnky či zasedací pořádky atd. na vojně jsem klukům nadepisoval obálky, aby vypadali dobře u holek a i v dnešní době, kdy již je možné vše tisknout "strojově" na pc jsem byl žádán, abych třeba popisky zboží na prodejně napsal ručně. :D Nicméně také mě zaujala informace od paní Petry ohledně jejího pocitu rychlých reakcí za volantem. Vnímám to úplně stejně, akorát jsem myslel, že to je tím, že jsem dobrý řidič. :) A ono to je tím, že jsem levák. Ovšem jak tady bylo výše zmíněno, dík plno činnostem v životě jsme jako leváci nuceni ať už vědomě či nevědomě dělat to na praváka. A myslím, že dík tomu se mi stává občas, že se sice opravdu lehce a neznatelně, ale přeci jen zadrhávám v řeči. Suma sumárum...když se ke všemu člověk správně natočí, je levačka nejvíc. :) "Jen škoda té pravačky....na tu jsem fakt levej".

Re: Hrdý levák

Ivo Vodička | 28.11.2018

Našel jste se, a to je dobře. Jste posel dobré zprávy. Děkujeme

přeučení v dospělosti

Andrea | 22.09.2018

Dobrý den, v dětství jsem byla přeučena na pravou ruku. Teď ve svých 40 letech jsem po úrazu nemohla používat pravou ruku a tak z nouze přešla na levou. S překvapením zjišťuji, že to není vůbec složité a láká mě představa vrátit se k přirozenosti. Je to rozumné? Můžu si tím způsobit nějaké problémy?

Re: přeučení v dospělosti

Ivo Vodička | 22.10.2018

Tzv. "přeučení na pravou ruku" se týká vlastně jen činnosti psaní. Pokud jste levák, stejně jste různé sebeobslužné i pracovní činnosti dělala rukou levou. Přejít v dospělosti zpět na psaní levou rukou i na některé jemné specifické pracovní činnosti není v zásadě problém. Je ale potřeba takový přechod uvážit, protože až se vám vrátí hybnost ruky pravé, budete se muset v každém rozhodujícím okamžiku zastavit, promyslet a zvolit ruku. To může být obtížnější - pokud to tedy není nutné (z důvodů trvalého ochrnutí nebo ztráty končetiny a dalších případů), je asi lepší si nekomplikovat život a nechat to tak, jak jsme si to za celá léta zautomatizovali. Jiná situace je v případě, že si do života zavádíte nějakou novou činnost, kterou jste předtím nedělala, protože tam si můžete v dospělosti s plným vědomím zvolit, která ruka to bude, pokud neohrozíte své zdraví nebo zdraví těch, kteří jsou kolem vás. Jak budete ovládat domácí kuchyňský robot? Pravděpodobně jako pravák, abyste to neměla "přes ruku".

bezděčné reakce

Petra | 01.08.2018

Dobrý den, už v dětství jsem si všimla, že rychleji raguji na nenadálé situace. Nejvíce jsem si to potvrdila při řízení vozidla. To mi šlo i o život. Když jsem se setkala se svým známým, také levákem, potvrdil mi to také. Z tohoto jsem usoudila, že centrum, zabývající se bezděčnými reakcemi je na pravé straně mozku a používáním levé ruky, je tak toto místo více "aktivní".

Re: bezděčné reakce

Ivo Vodička | 22.10.2018

Gratuluji k tomu, že jste člověkem, který umí rychle vyhodnotit situaci a bezpečně zareagovat. Přestože se však o nás, levácích, sem tam tvrdí, že máme lepší orientaci v prostoru, což tedy popravdě nebylo nikdy vědecky zkoumáno, takže je to jen v rovině tušení, varoval bych před takto rychle uskutečněným závěrem. Zobecňovat zkušenosti jednotlivců a přenášet je na celé skupiny je velmi ošemetné. Úroveň reaktibility leváků ve srovnání s praváky nebyla také pravděpodobně zkoumána, v odborné literatuře nic takového nenajdete - na takové závěry si budeme muset počkat. Vzhledem k tomu, že takové zkoumání je velmi specifické a potřebuje vědecký postup i pracoviště a zároveň tu nejsou instituce, které by se tím zabývaly, opověď na takovou otázku je zatím v nedohlednu.

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek