Vaše postřehy a názory

Pletení a kaligrafie,jde to!

Zuzana | 10.12.2018

Něco se stalo a z mého příspěvku většina zmizela. Popisovala jsem zde své zkušenosti, jak jsem se naučila plést popravácku, a to tak dobře, že jsem později pletla na celou rodinu a svetry i prodávala. Také to, že i psát perem se dá naučit a pár fint pro leváky. Jedrn z nejlepších profesionálních kaligrafů v Americe je levák. To pro povzbuzení všech šikovných leváků, že to jde

Pletení a kaligrafie, jde to!

Zuzana | 10.12.2018

Dobrý den, děkuji za výživné čtení o leváctví. Jsem levák, píšící shora a slovo "drápal" je docela výstižné, to se projeví, když se levák pokusí něco napsat redisperem.

Hrdý levák

Olin | 06.11.2018

Dobrý večer. Dnes jsem narazil na tyto stránky z důvodu, rozhodnutí učit se na bicí a zjišťuji všechny informace ohledně sestavení bubnů a činelů. Nahlédl jsem na tuto diskuzi a tak se chci také vyjádřit ve zkratce k mému životu leváka. Je báječný! :) Jsem z dvojčat a má sestra je též levák, ovšem já píši krásně ona škrábe. Na ZŠ si nepamatuji, že by kdykoliv byl nějaký tlak na nás, aby jsme psali pravou rukou, jen na výtvarce jsem byl nucen ne kvůli učitelce, ale kvůli konstrukci nůžek uchopit je do pravé ruky a dnes bych levou neustřihl ani nitě. Píši až tak hezky, že již od základní školy (jsem ročník 1974) jsem psal různé nápisy na nástěnky či zasedací pořádky atd. na vojně jsem klukům nadepisoval obálky, aby vypadali dobře u holek a i v dnešní době, kdy již je možné vše tisknout "strojově" na pc jsem byl žádán, abych třeba popisky zboží na prodejně napsal ručně. :D Nicméně také mě zaujala informace od paní Petry ohledně jejího pocitu rychlých reakcí za volantem. Vnímám to úplně stejně, akorát jsem myslel, že to je tím, že jsem dobrý řidič. :) A ono to je tím, že jsem levák. Ovšem jak tady bylo výše zmíněno, dík plno činnostem v životě jsme jako leváci nuceni ať už vědomě či nevědomě dělat to na praváka. A myslím, že dík tomu se mi stává občas, že se sice opravdu lehce a neznatelně, ale přeci jen zadrhávám v řeči. Suma sumárum...když se ke všemu člověk správně natočí, je levačka nejvíc. :) "Jen škoda té pravačky....na tu jsem fakt levej".

Re: Hrdý levák

Ivo Vodička | 28.11.2018

Našel jste se, a to je dobře. Jste posel dobré zprávy. Děkujeme

přeučení v dospělosti

Andrea | 22.09.2018

Dobrý den, v dětství jsem byla přeučena na pravou ruku. Teď ve svých 40 letech jsem po úrazu nemohla používat pravou ruku a tak z nouze přešla na levou. S překvapením zjišťuji, že to není vůbec složité a láká mě představa vrátit se k přirozenosti. Je to rozumné? Můžu si tím způsobit nějaké problémy?

Re: přeučení v dospělosti

Ivo Vodička | 22.10.2018

Tzv. "přeučení na pravou ruku" se týká vlastně jen činnosti psaní. Pokud jste levák, stejně jste různé sebeobslužné i pracovní činnosti dělala rukou levou. Přejít v dospělosti zpět na psaní levou rukou i na některé jemné specifické pracovní činnosti není v zásadě problém. Je ale potřeba takový přechod uvážit, protože až se vám vrátí hybnost ruky pravé, budete se muset v každém rozhodujícím okamžiku zastavit, promyslet a zvolit ruku. To může být obtížnější - pokud to tedy není nutné (z důvodů trvalého ochrnutí nebo ztráty končetiny a dalších případů), je asi lepší si nekomplikovat život a nechat to tak, jak jsme si to za celá léta zautomatizovali. Jiná situace je v případě, že si do života zavádíte nějakou novou činnost, kterou jste předtím nedělala, protože tam si můžete v dospělosti s plným vědomím zvolit, která ruka to bude, pokud neohrozíte své zdraví nebo zdraví těch, kteří jsou kolem vás. Jak budete ovládat domácí kuchyňský robot? Pravděpodobně jako pravák, abyste to neměla "přes ruku".

bezděčné reakce

Petra | 01.08.2018

Dobrý den, už v dětství jsem si všimla, že rychleji raguji na nenadálé situace. Nejvíce jsem si to potvrdila při řízení vozidla. To mi šlo i o život. Když jsem se setkala se svým známým, také levákem, potvrdil mi to také. Z tohoto jsem usoudila, že centrum, zabývající se bezděčnými reakcemi je na pravé straně mozku a používáním levé ruky, je tak toto místo více "aktivní".

Re: bezděčné reakce

Ivo Vodička | 22.10.2018

Gratuluji k tomu, že jste člověkem, který umí rychle vyhodnotit situaci a bezpečně zareagovat. Přestože se však o nás, levácích, sem tam tvrdí, že máme lepší orientaci v prostoru, což tedy popravdě nebylo nikdy vědecky zkoumáno, takže je to jen v rovině tušení, varoval bych před takto rychle uskutečněným závěrem. Zobecňovat zkušenosti jednotlivců a přenášet je na celé skupiny je velmi ošemetné. Úroveň reaktibility leváků ve srovnání s praváky nebyla také pravděpodobně zkoumána, v odborné literatuře nic takového nenajdete - na takové závěry si budeme muset počkat. Vzhledem k tomu, že takové zkoumání je velmi specifické a potřebuje vědecký postup i pracoviště a zároveň tu nejsou instituce, které by se tím zabývaly, opověď na takovou otázku je zatím v nedohlednu.

Dotaz

Vítězslav | 23.05.2018

Dobry den, chci se zeptat jestli i v mem veku ,coz je 25 let, zacit hrat fotbal druhou nohou nez jsem hral ted. Hral jsem ho celej zivot pravou ale pak jsem si vsimal ze je se mnou neco spatne. Tak jsem si zkousel chodit kopat levou a hraje se mi skvele. Jsem asi preucenej na pravaka protoze levou se mi hraje uplne paradne a prijde mi ze mozek nezatezuju vubec. Rukou normalne pisu levou. S fotbalem jsem jako pravak skoncil uplne protoze mi to akorat prinaselo psychicke problemy protoze fotbal byl pro me cislo 1 a cim vic jsem chtel tak tim vic to neslo. Ale ted se to ve me micha jestli pro me bude lepsi zacit hrat tou levackou nebo na fotbal uplne zapomenout. Chtel bych konecne poznat kdo vlastne jsem. Dekuji moc

Re: Dotaz

Ivo Vodička | 25.05.2018

Dobrý den, nedělejte si s tím hlavu a hrajte tak, jak je to pro Vás přirozené a jak to cítíte, není to nic proti ničemu. Sledování sebe sama někdy nepřínáší ani pohodu, ani nějaké konečné vysvětlení. Možností, proč se stalo to, co říkáte, může být více - v nižším věku jsou děti (tehdy Vy) schopny si někým z dospělých, kdo má velkou společenskou váhu, nechat poradit, jak se co má dělat, například trénerem, který v tom okamžiku ani nemusel vědět, že jste levák. Děti také často spontánně napodobují vzory a v dospělosti se pak diví, co vlastně dělají; jinou možností může být i to, že nemáte tzv. souhlasnou lateralitu v rovině ruka - noha, což se vyskytuje u třetiny populace, jak u praváků, tak i u leváků. Otázky a metody stanovení laterality (preference strany) jsou zatím málo prozkoumané a hodně nejasné. Podívejte se na těchto webových stránkách na problematiku (kap. Je levák, nebo není?) a zajímavý příspěvěk pod tímto Vaším.

1 | 2 | 3 | 4 >>

Přidat nový příspěvek