Diskusní téma: Vaše postřehy a názory

Kapsy a kapsičky

kp - kapr8491 | 14.08.2019

Povšimli jste si, že na celé řadě oděvních doplňků, především se jedná o bundy, je podstatná část kapes umístěna jen na levé straně, tedy dosažitelných pohodlně jen pravou rukou? Oni by určitě i praváci uvítali nějakou regulaci, (například daňovou - zvýšení a snížení daně o určité procento,) která by zajistila jejich zrcadlové umístění, co na jdné straně, totéž i na druhé straně. Vždyť každá kapsa navíc, byť třeba tak frekventovaně nevyužívaná, může naopak sloužit na dlouhodobější uložení důležitých dokladů. V každém případě jde o zvýšení komfortu pro CELOU populaci, a významné ulehčení života pro leváky.

Re: Kapsy a kapsičky

Ivo Vodička | 16.09.2019

Jo, kapsy a kapsičky, to je věc! Montérky, vojenské hadry, tepláky a klukovské trenýrky kdysi, pánská saka, košile a tak. Faktem je, že dnes hodně výrobců sportovních oděvů dělá kapsy všude, takže se i vnitřní kapsa napravo najde. Horší je to se zipy tašek a kabelek, které jsou vždycky proti směru, když je chcete rychle otevřít! A také zapínátka pouzder od telefonů a deštníků a ...

Přidat nový příspěvek

Vaše postřehy a názory

zavazování tkaniček u leváka

jarka jungová | 26.04.2019

Dobrý den, jak mám prosím naučit zavazování tkaniček levorukou dceru ? S manželem jsme oba praváci , nikdo z rodiny co víme není levák a máme s tím docela problém :)))

Re: zavazování tkaniček u leváka

Ivo Vodička | 26.04.2019

Metodický postup a jeho zdůvodnění najdete v prezentaci, která je ke stažení na: https://dumy.cz/material/40664-levaci-a-levactvi-levak-a-vazani-tkanicek a https://www.levactvi.cz/levak-a-bezny-den/zavazovani-tkanicek/.

Hodně štěstí a trpělivosti!

Re: Re: zavazování tkaniček u leváka

jarka jungová | 07.10.2019

Děkuji za odpověd, dcera nastoupila do 1. třídy, a nesmí si ani natočit písanku . Ve třídě panují striktní pravidla psaní jak pro praváky , tak pro leváky ....Doma jí umožnuji psát pís,menka nebo číslice zprava doleva, a má je pak krásný , protože vidí co píše :) A to mají ve třídě 4 leváky ...
S pozdravem jarka jungová

Re: Re: Re: zavazování tkaniček u leváka

Ivo Vodička | 09.12.2019

Při psaní je potřeba mít sešit natočen stejným způsobem jako praváci nebo alespoň rovně - sešit pootočený doprava vede k různým převráceným a palcovým úchopům, což je zbytečné dítěti zavádět do života. Nejlepší pozice psaní, se kterou mají leváci nejlepší zkušenosti a také ji využívají nejvíce, je horní pozice. S podporou psaní zprava doleva je však nutné být opatrný, přestože tento způsob psaní je pro leváky přirozený, v běžné komunikační praxi stejně nemůže být aplikován, proto je lepší se věnovat nácviku většinového psaní, ale samozřejmě se znalostí věci.

Je potřeba směřovat osvětu i k učitelům - ke stažení je zde má nová publikace o nových jevech v psaní "Boj o špetku..." na https://www.levactvi.cz/publikacni-cinnost/. V ní je celá rozsáhlá kapitola o psaní leváků včetně problému psaní kuličkovými psacími prostředky.

Levák řidičem

Beagle | 22.02.2019

V článku Levák řidičem jsem čekal nějaký rozbor toho, jak se levákům řídí auto, místo toho se autor nedostal dále, než k popisu historie ježdění po pravé straně silnice. Přítelkyně je levačka a řídí velmi nerada. Osobně jsem pravák, ale měl jsem kdysi možnost řídit vozidlo s volantem napravo a řazení levou rukou pro mě byl velký problém. Naštěstí to bylo u nás, muset jet po levé straně, asi bych nebyl vůbec schopen. Tak co, leváci, jak to máte s řízením auta?

Re: Levák řidičem

Ivo Vodička | 28.02.2019

Řízení auta nikdo věrohodně nezkoumal nějakým průzkumem z hlediska zvyklostí, nehodovosti a případných dalších kritérií. Já jsem tuto kapitolu zařadil proto, že na webu a sociálních sítích se objevovaly diskuse na toto téma a pletlo se tem páté přes deváté a křížily se tam pojmy s dojmy.
V odborné literatuře o levácích se toto téma nevyskytuje, snažil jsem se tedy alespoň vysvětlit, že leváctví a praváctví v obou typech provozu (pravostranného a levostranného) zvládají obě skupiny v zásadě stejně. Nejsem schopen zorganizovat věrohodný průzkum na toto téma, a jak je vidět, ani zřejmě nikdo další, i když by to třeba zajímalo zejména pojišťovny a případně další, jako jsou autoškoly a tak. Mým hlavním tématem jsou dlouhodobě otázky psaní a metodiky psaní nejenom proto, že jsem levák a učitel, ale i proto, že v prostředí školy mohu takové věci zkoumat přímo na místě, zatímco otázky provozu ne. Mám své limity, které vycházejí z toho, že leváky a leváctví zkoumám ze zájmu jako soukromá osoba bez instiucionálního a finančního zázemí.
K samotné úspěšnosti v řízení je věnována podkapitola Jak řídí leváci? (https://www.levactvi.cz/levak-a-doprava/jak-ridi-levaci-/)

Nevyhraněná lateralita?

Barbora | 23.01.2019

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Vždycky jsem si myslela, že jsem levák,ale čím více čtu různé články,tak si více všímám a jsem zmatená. Poradíte prosím s určením jestli jsem levák, pravák nebo mám nevyhraněnou lateralitu?
Píšu a kreslím levou, krájím levou,okurku loupu pravou, mažu chleba levou, lžíci držím v levé, hážu a chytám přednostně pravou (ale zvládnu i levou), lukem střílím levou ( mám dominantní levé oko), otáčení na lyžích na levou stranu,telefon držím v pravé a u pravého ucha, nádobí myju levou, drobnosti do krabičky spíše pravou, kostky obouma,ale spíše pravou, kladivo v pravé a pila v levé, odemykání levá i pravá, navlékání obouma.
Zjednodušeně, spousty věcí dokážu dělat obouma rukama.
Předělávaný levák nejsem. :)
Také jsem tu četla něco o rychlích reakcích...o tom jsem se také několikrát přesvědčila. Reakce mám velice rychlé a to na obě ruce.
Předem děkuji za Váš čas.
Pěkný den

Re: Nevyhraněná lateralita?

Ivo Vodička | 28.02.2019

Tak jak popisujete, co děláte, to skutečně vypadá spíše na nevyhraněnou lateralitu s mírnou převahou směřující k leváctví - může být, že vaše ucho vedoucí je pravé, čemuž by napovídalo, že intuitivně raději nasloucháte mluvenému slovu pravým uchem, což pravděpodobně nesouvisí s rukou, kterou k tomu používáte. Takových lidí, jako jste vy, je celá řada, a pokud vám celá situace nepřináší nějaké významné životní obtíže, raději bych neexperimentoval s nějakou významnou změnou, zvláště jestli jste ve věku, kdy už máte ustálenou psychiku a návyky na činnosti. Jediné, na co bych se případně zaměřil, a to jen v případě, že vám to skutečn vadí, je zkusit vykonávat stejnou činnost vždy stejným rozložením rukou, tedy v jedné typologické činnosti je nestřídat a pořád je dělat jen jednou, kterou vám to jde lépe.

praváci-leváci

Olda | 27.12.2018

Dobrý den - jsem pravák ale s dvouručním nářadím pracuji jako levák. Dlouho jsem o tom nevěděl až po narození vnučky když začala brát podávané předměty levou rukou. Došlo mi že toto chování máme na svědomí mi co se ji věnujeme. Není to vrozené ale co ji naučíme nebo se naučí sama. Od té doby je pravačkou. Mě teprve došlo, jak jsem začal pracovat jako levák s dvouručním nářadím. Je to delší rozpravu. Mám dost zajímavých poznatků na toto téma.

Pletení a kaligrafie,jde to!

Zuzana | 10.12.2018

Něco se stalo a z mého příspěvku většina zmizela. Popisovala jsem zde své zkušenosti, jak jsem se naučila plést popravácku, a to tak dobře, že jsem později pletla na celou rodinu a svetry i prodávala. Také to, že i psát perem se dá naučit a pár fint pro leváky. Jedrn z nejlepších profesionálních kaligrafů v Americe je levák. To pro povzbuzení všech šikovných leváků, že to jde

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek