Diskusní téma: Vaše postřehy a názory

Kapsy a kapsičky

kp - kapr8491 | 14.08.2019

Povšimli jste si, že na celé řadě oděvních doplňků, především se jedná o bundy, je podstatná část kapes umístěna jen na levé straně, tedy dosažitelných pohodlně jen pravou rukou? Oni by určitě i praváci uvítali nějakou regulaci, (například daňovou - zvýšení a snížení daně o určité procento,) která by zajistila jejich zrcadlové umístění, co na jdné straně, totéž i na druhé straně. Vždyť každá kapsa navíc, byť třeba tak frekventovaně nevyužívaná, může naopak sloužit na dlouhodobější uložení důležitých dokladů. V každém případě jde o zvýšení komfortu pro CELOU populaci, a významné ulehčení života pro leváky.

Re: Kapsy a kapsičky

Ivo Vodička | 16.09.2019

Jo, kapsy a kapsičky, to je věc! Montérky, vojenské hadry, tepláky a klukovské trenýrky kdysi, pánská saka, košile a tak. Faktem je, že dnes hodně výrobců sportovních oděvů dělá kapsy všude, takže se i vnitřní kapsa napravo najde. Horší je to se zipy tašek a kabelek, které jsou vždycky proti směru, když je chcete rychle otevřít! A také zapínátka pouzder od telefonů a deštníků a ...

Přidat nový příspěvek

Vaše postřehy a názory

Jak vnímám tyto stránky

Anna Zázvorková ( 3.D ) | 11.03.2020

Velmi mne zaujalo, kolik slavných a uznávaných malířů patřilo mezi leváky i vynálezci a držitelé Nobelových cen. Přijde mi docela vtipné, že to leváci tzv.,, dotáhli takhle daleko ,, . Je určitě pozoruhodný Váš zájem o leváctví, který došel tak daleko až ke článku zabývajícím se hudebními nástroji pro leváky či řízením leváků a pohybem na silnicích. Velmi bych uvítala článek o zkřížené lateralitě, která patří do oblasti leváctví. Za mne výborné stránky pro rodiče malých leváků i pro zvědavce!

Osvětlení ve školách

Trhavec | 06.03.2020

Je třeba mluvit o chybném osvětlení ve školách: i v nově vybudovaných třídách je uspořádání interiéru stejné jako v prvorepublikových filmech pro pamětníky nebo ve 44 let starém filmu Marečku, podejte mi pero... Čili: tabule na čelní stěně, dveře vpravo, okna VLEVO a k tabuli obrácené lavice, ve kterých se pravoúhle nudí a podřimují znehybněně a v zákrytu sedící žáci. Před časem jsem byl na besedě o dostavbě jednoho prestižního gymnázia, kterou koncipoval jeden poměrně slavný architekt - říkal jsem mu, že by si projekt zasloužil trochu jiné pojetí: jiné vnitřní dispozice, jíné uspořádání, opuštění zmíněných "tradic", mj.i s ohledem na osvětlení pro leváky. Odpovědí mi bylo "ono těch leváků zase není tolik". O jiných skupinách obyvatelstva (LGBT, Romové, senioři, vozíčkáři etc.) by si pan architekt tímto způsobem nepochybně mluvit netroufl. Dovedu si představit uspořádání lavic - třeba - do podoby podkovy, nebo, chceme-li, písmene "U", jehož otevřená strana by byla u oken, vrchol oblouku u stěny naproti oknům, na které by moha být ta obligátní tabule. Každý by se mohl rozhodnout, kam by si v oné podkově sedl, kdo na její vnější a kdo na vnitřní obvod, někdo blíž k oknu, někdo blíž k tabuli - jak by to každému vyhovovalo. Každý by si tak mohl zvolit, z které strany a z jaké vzdálenosti k němu má vnější světlo dopadat. Pokud ovšem nejsme schopni uvažovat v těchto dimenzích, pak musí na řadu přijít KOMPENZACE. Ano, horníkům bezprašné prostředí zajistit nelze, pracovníkům v infekčních provozech nelze zajistit sterilní postředí a pracovníkům v provozech s ionizujcím zářením zajistit kilometrové vzdálenosti od radiačních zdrojů. Ale tady všude nastupují kompenzace. Apropos: u vysokoškoských poslucháren, i u těch vybudovaných před válku, je většinou oboustranné prosklení... JInak, pane magistře Vodičko, klobouk dolů před těmito perfektními stránkami, pět hvězdiček! Jsem tu dnes poprvé, díky odkazu z webovské stránky zabývající se plnicími pery...

zavazování tkaniček u leváka

jarka jungová | 26.04.2019

Dobrý den, jak mám prosím naučit zavazování tkaniček levorukou dceru ? S manželem jsme oba praváci , nikdo z rodiny co víme není levák a máme s tím docela problém :)))

Re: zavazování tkaniček u leváka

Ivo Vodička | 26.04.2019

Metodický postup a jeho zdůvodnění najdete v prezentaci, která je ke stažení na: https://dumy.cz/material/40664-levaci-a-levactvi-levak-a-vazani-tkanicek a https://www.levactvi.cz/levak-a-bezny-den/zavazovani-tkanicek/.

Hodně štěstí a trpělivosti!

Re: Re: zavazování tkaniček u leváka

jarka jungová | 07.10.2019

Děkuji za odpověd, dcera nastoupila do 1. třídy, a nesmí si ani natočit písanku . Ve třídě panují striktní pravidla psaní jak pro praváky , tak pro leváky ....Doma jí umožnuji psát pís,menka nebo číslice zprava doleva, a má je pak krásný , protože vidí co píše :) A to mají ve třídě 4 leváky ...
S pozdravem jarka jungová

Re: Re: Re: zavazování tkaniček u leváka

Ivo Vodička | 09.12.2019

Při psaní je potřeba mít sešit natočen stejným způsobem jako praváci nebo alespoň rovně - sešit pootočený doprava vede k různým převráceným a palcovým úchopům, což je zbytečné dítěti zavádět do života. Nejlepší pozice psaní, se kterou mají leváci nejlepší zkušenosti a také ji využívají nejvíce, je horní pozice. S podporou psaní zprava doleva je však nutné být opatrný, přestože tento způsob psaní je pro leváky přirozený, v běžné komunikační praxi stejně nemůže být aplikován, proto je lepší se věnovat nácviku většinového psaní, ale samozřejmě se znalostí věci.

Je potřeba směřovat osvětu i k učitelům - ke stažení je zde má nová publikace o nových jevech v psaní "Boj o špetku..." na https://www.levactvi.cz/publikacni-cinnost/. V ní je celá rozsáhlá kapitola o psaní leváků včetně problému psaní kuličkovými psacími prostředky.

Levák řidičem

Beagle | 22.02.2019

V článku Levák řidičem jsem čekal nějaký rozbor toho, jak se levákům řídí auto, místo toho se autor nedostal dále, než k popisu historie ježdění po pravé straně silnice. Přítelkyně je levačka a řídí velmi nerada. Osobně jsem pravák, ale měl jsem kdysi možnost řídit vozidlo s volantem napravo a řazení levou rukou pro mě byl velký problém. Naštěstí to bylo u nás, muset jet po levé straně, asi bych nebyl vůbec schopen. Tak co, leváci, jak to máte s řízením auta?

Re: Levák řidičem

Ivo Vodička | 28.02.2019

Řízení auta nikdo věrohodně nezkoumal nějakým průzkumem z hlediska zvyklostí, nehodovosti a případných dalších kritérií. Já jsem tuto kapitolu zařadil proto, že na webu a sociálních sítích se objevovaly diskuse na toto téma a pletlo se tem páté přes deváté a křížily se tam pojmy s dojmy.
V odborné literatuře o levácích se toto téma nevyskytuje, snažil jsem se tedy alespoň vysvětlit, že leváctví a praváctví v obou typech provozu (pravostranného a levostranného) zvládají obě skupiny v zásadě stejně. Nejsem schopen zorganizovat věrohodný průzkum na toto téma, a jak je vidět, ani zřejmě nikdo další, i když by to třeba zajímalo zejména pojišťovny a případně další, jako jsou autoškoly a tak. Mým hlavním tématem jsou dlouhodobě otázky psaní a metodiky psaní nejenom proto, že jsem levák a učitel, ale i proto, že v prostředí školy mohu takové věci zkoumat přímo na místě, zatímco otázky provozu ne. Mám své limity, které vycházejí z toho, že leváky a leváctví zkoumám ze zájmu jako soukromá osoba bez instiucionálního a finančního zázemí.
K samotné úspěšnosti v řízení je věnována podkapitola Jak řídí leváci? (https://www.levactvi.cz/levak-a-doprava/jak-ridi-levaci-/)

Nevyhraněná lateralita?

Barbora | 23.01.2019

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Vždycky jsem si myslela, že jsem levák,ale čím více čtu různé články,tak si více všímám a jsem zmatená. Poradíte prosím s určením jestli jsem levák, pravák nebo mám nevyhraněnou lateralitu?
Píšu a kreslím levou, krájím levou,okurku loupu pravou, mažu chleba levou, lžíci držím v levé, hážu a chytám přednostně pravou (ale zvládnu i levou), lukem střílím levou ( mám dominantní levé oko), otáčení na lyžích na levou stranu,telefon držím v pravé a u pravého ucha, nádobí myju levou, drobnosti do krabičky spíše pravou, kostky obouma,ale spíše pravou, kladivo v pravé a pila v levé, odemykání levá i pravá, navlékání obouma.
Zjednodušeně, spousty věcí dokážu dělat obouma rukama.
Předělávaný levák nejsem. :)
Také jsem tu četla něco o rychlích reakcích...o tom jsem se také několikrát přesvědčila. Reakce mám velice rychlé a to na obě ruce.
Předem děkuji za Váš čas.
Pěkný den

Re: Nevyhraněná lateralita?

Ivo Vodička | 28.02.2019

Tak jak popisujete, co děláte, to skutečně vypadá spíše na nevyhraněnou lateralitu s mírnou převahou směřující k leváctví - může být, že vaše ucho vedoucí je pravé, čemuž by napovídalo, že intuitivně raději nasloucháte mluvenému slovu pravým uchem, což pravděpodobně nesouvisí s rukou, kterou k tomu používáte. Takových lidí, jako jste vy, je celá řada, a pokud vám celá situace nepřináší nějaké významné životní obtíže, raději bych neexperimentoval s nějakou významnou změnou, zvláště jestli jste ve věku, kdy už máte ustálenou psychiku a návyky na činnosti. Jediné, na co bych se případně zaměřil, a to jen v případě, že vám to skutečn vadí, je zkusit vykonávat stejnou činnost vždy stejným rozložením rukou, tedy v jedné typologické činnosti je nestřídat a pořád je dělat jen jednou, kterou vám to jde lépe.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek