učení šití

Kittanya | 26.06.2016

Taky mám jednu historku jakožto levák. Je ze studií na veterinární škole. Učili jsme se tam šít na prasečích nožičkách z jatek. Nejdřív mi jako levákovi chvíli trvalo se zorientovat, ale jak jsem pochopila princip, šlo to hladce. Dokonce jsem to pak vysvětlovala i spolužačce levačce a učila šít i spolužačky praváky, kterým to nešlo. Praváci uzlí na pravé straně a já jako levák jsem uzlila na levé straně. Levačku spolužačku jsem učila na stejné straně stolu a spolužáky praváky jsem učila s postavením na opačné straně stolu. Do známkování bylo všechno v pohodě, ale jakmile nás pan doktor hodnotil, dostala jsem s bídou za čtyři, přičemž ostatní spolužáci kromě levoruké spolužačky dostali známky jedničky. A to jenom kvůli tomu, že jsem uzlila na opačné straně. Snažila jsem se panu doktorovi vysvětlit, že su levák a opsala jsem mu odstavec z učebnice levou rukou. Známku mi opravil na dvě mínus s tím, že mám příliš dlouhé konce hedvábí na koncích uzlů (hedvábí bylo za dobou použitelnosti a třepilo se, kdybych jím šila na živém zvířeti a zkrátila bych ho tak, jak pan doktor chtěl, šití by se rozvázalo - pokud by se nerozpadlo úplně únavou materiálu). Bylo jen o pár milimetrů delší než jak pan doktor vyžadoval. Když to zjistila spolužačka levačka, vzala si novou nožičku, tu si otočila vzhůru nohama (tedy pašpárky nahoru místo dolů) a začala šít znovu. Pak jen nožičku podala doktorovi a ten oznámkoval za jedna. Byla jsem jediná ze skupiny, kdo dostal horší známku než jedničku. Pro dobrotu na žebrotu.

Přidat nový příspěvek